Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Zağarlı köyünden limon üreticisi, yaşadıkları sıkıntıları anlatarak, "Üretici olarak limonlarımızı 1 liraya satıyoruz. Ancak marketlerde kilosu 20 liraya satılıyor. Bu nasıl bir düzen? Biz üretici olarak ürünümüzden para kazanamıyoruz. Bu durum bizi zor durumda bırakıyor" dedi.

Üreticiler, "Üretici kilosunu 1 liraya satamadığı limonu kökünden söküyor. Sökülen ağaçlar sadece bir çiftçiye ait değil, bu ülkenin milli servetidir. O limonların yetişmesi için yıllarca bu ülkenin suyu kullanıldı, dövizle ithal edilen gübre, mazot, kullanıldı. En yüce değer denilen emek kullanıldı. Üretici 1 liraya satamadığı limonu tüketici büyükşehirlerde 15-20 liraya alabiliyor. Bu nasıl bir düzen? Bu düzenin değişmesi lazım" diye konuştu.

Üreticiler İsyan Etti

Limon üreticilerinin yaşadığı sıkıntılar sadece Adana'da değil, Türkiye'nin birçok bölgesinde yaşanıyor. Mersin, Antalya, Hatay gibi limon üretiminin yoğun olduğu bölgelerde de üreticiler, ürününü satamıyor, maliyetini karşılayacak geliri elde edemiyor.

Hububat Sektöründe 836 Milyon Dolarlık İhracat! Hububat Sektöründe 836 Milyon Dolarlık İhracat!

Yetkililerden Açıklama Bekleniyor

Limon üreticilerinin yaşadığı sıkıntılar karşısında yetkililerden açıklama bekleniyor.