Haber: Gizem Cengiz

Ülkemizde yaşanan deprem nedeniyle birçok genel kurullar, toplantılar iptal edilmesine rağmen TSUMB, Türkiye Süt üreticileri merkez birliğinin sessiz ve sedasız seçim yapması sektörün tepkisine neden oldu.

Henüz depremin yaraları yeniyken TSUMB’ün sessiz ve sedasız bir şekilde basına kapalı yapılması dikkatleri üzerine çekti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Alımı Sonuçları Açıklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Alımı Sonuçları Açıklandı!

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği 21.02.2023 tarihli yazsısında Tarım ve Orman Bakanlığından genel kurul ile ilgili görüş ve temsilci istedi. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün 27 Şubat 2023 tarihli yazısında ise genel kurul ve temsilci konusunda şu görüşe yer verdi.

İlgili yazıya göre, “Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği 21.02.2023 tarihli ve sayılı yazısına göre, ilgili yazı Merkez Birliğinizin 2023 yılı olağan genel kurul toplantınızın 01.03.2023 tarihinde belirttiğiniz adreste yapılacağı, toplantıda yeter sayısına ulaşılmadığı takdirde 08.03.2023 tarihinde aynı adreste yapılacağını, tüzüğünüzün 13’üncü maddesine istinaden de genel kurul toplantınız için Bakanlığımızdan Bakanlık Temsilcisi görevlendirilmesini talep eden ilgili yazınız incelenmiştir.

Bilindiği üzere ülkemizde büyük bir deprem felaketi yaşanmış ve bu hususla ilgili olarak da TBMM’nin almış olduğu Olağanüstü Hal Kararı 08/02/2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Üretici merkez birliklerinin genel kurulu üretici birliği temsilcilerinden meydana gelmektedir. Ancak deprem felaketi yaşamış olan illerimizde Faaliyet gösteren süt üreticileri birliklerinin depreminde etkisiyle genel kurul toplantıları Merkez Birliğinin genel kurul toplantısını yapmayı planladığı tarihten önce yapamadıkları ve temsil süresi sona eren temsilcilerin yerine temsilci seçemeyecekleri ve mevcut temsilcilerinde bu ortamda genel kurul toplantısında oy kullanma hakkını kullanamayacakları göz önünde alınarak Bakanlık temsilcisi görevlendirilmemiştir.” denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığının bu görüş yazısına rağmen TSUMB bu Genel Kurul seçimini gerçekleştirdi.

Genel kurula  göre Yönetim Kurulu Asil üyeliğine Tevfik Keskin, Ali İhsan Gezgin, Cihat Şimşek, Halil Deveci, Münir Altınbaş, Mahmut Şahin, Yakup Yıldız oldu.

Yedek üyeler ise, Ali Kalaycı, Ziya Değerli, Necip Çeçen, Fark Aşık, Mehmet Ali Doğru, Ayhan Çapar, Emrah Akbal oldu.

Asil Denetim Kurulu ise Kahraman Arlı, Lütfü Ünsal, Memduh Özdemir yedek üyeler ise Ali Oral, Mustafa Şen, Ahmet Çınar oldu.

WhatsApp Image 2023-03-01 at 17.20.01

Editör: Haber Merkezi