Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Hatay’ın Samandağ ilçesinde “bu yılki tarım sezonunda sulama yapılmayacağı” yönündeki iddialar üzerine açıklama Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapıldı.

Çiftçilerin en kısa sürede işlerinin başına dönebilmeleri amacıyla DSİ basın açıklamasında şunları kaydetti “Afetten etkilenen ilçelerimizden Hatay’ın Samandağ ilçesinde de 1200 hektar tarımsal alana sulamasuyu sağlayan 2 adet pompa istasyonumuz depremde yıkıldığı için kullanılmaz hale gelmiş, çiftçilerimizin mağduriyetinin önlenmesi amacıyla ilçe Kaymakamlığına resmi yazılarak durum hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Tarım ÜFE Açıklandı! Rekor Yükseliş Devam Ediyor! Tarım ÜFE Açıklandı! Rekor Yükseliş Devam Ediyor!

Depremden etkilenen bölgelerimizde tarımsal üretimin devamı, çiftçilerimizin en kısa sürede işlerinin başına dönebilmeleri amacıyla gerekli önlemler ivedilikle devreye sokulmaktadır.

Bu minvalde, Samandağ ilçemizde depremde hasar gören pompa istasyonlarının yenilenmesi için ihale süreci planlanmış, tarımsal üretimin kesintiye uğramaması için kısa vadeli önlem olarak da hasar görenlerin yerine başka bölgelerdeki pompaların yerleştirilmesi için çalışımlara başlanmıştır.