Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, depremden etkilenen illerde içme suyu projelerini ivedilikle tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunmaya devam ettiklerini belirtti.

Depremlerden etkilenen yerlerde zarar gören içme ve kullanma suyu hatlarının onarımı için DSİ tarafından başlatılan çalışmaların büyük bölümü tamamlanırken, sürdürülen projelerin de kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

İzmir’de Çıkan Orman Yangınında 3 Kişi Hayatını Kaybetti İzmir’de Çıkan Orman Yangınında 3 Kişi Hayatını Kaybetti

DSİ’nin çalışmalarıyla içme suyu kaynakları, iletim hatları, arıtma tesisleri, depo bağlantı hatları ve depolarda oluşan hasarlar giderildi. Böylece il ve ilçelerin depolarına kadar arıtılmış içme suyu iletildi. Ayrıca, İLBANK ve su kanal idarelerinin sorumluluğundaki şehir şebekelerinde oluşan arızalara da bakım, onarım ve malzeme desteği sağlandı.

İçme, kullanma ve sulama ihtiyacının karşılanması için DSİ sondaj makineleri ile Kahramanmaraş, Hatay, Malatya ve Adıyaman’da toplam 93 kuyu açıldı. Bu kuyulardan 500 bin kişiye günde 165 bin 715 ton içme suyu ve 556 hektar alanı sulayacak sulama suyu sağlanıyor. Bunların dışında, 19 kuyunun açılması için de çalışmalar devam ediyor.

Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Elazığ ve Diyarbakır'da 515 adet kooperatif kuyusunun deprem sonrası durumları kontrol edilirken diğerlerinin kontrol çalışmaları da sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Depremden etkilenen illerimizde vatandaşlarımızın temiz içme ve kullanma suyuna kavuşması için çalışmalarımız ilk andan itibaren aralıksız sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Yumaklı, Bakanlık olarak bölgedeki içme suyu projelerini ivedilikle tamamlayarak afetzede vatandaşların hizmetine sunmaya devam ettiklerini belirtti.

Editör: Haber Merkezi