İspanya'nın güneyindeki Endülüs bölgesinde 30 şubeye sahip Tu Super adlı süpermarket zincirinin CEO'su Ruben Navarro, "Hırsızlık olaylarında ciddi artış yaşanıyor. Yüksek fiyatlar nedeniyle zeytinyağı hırsızların hedefinde" dedi.

Navarro, 5 litrelik zeytinyağı şişelerinin yer aldığı reyonlara asma kilitli zincirler taktıklarını da belirtti. CEO, "Hırsızlık olaylarından endişelenen bazı çalışanlarımız istifa bile etti" dedi.

Reuters'ın aktardığına göre, ülkenin güneyindeki kuraklığın zeytin hasadını olumsuz etkilemesi nedeniyle fiyatlar son iki haftada yüzde 150 yükseldi. Devletin belirlediği rakamlara göre zeytinyağının litresi 8 euro fakat bazı markaların sızma zeytinyağlarının litre fiyatı 15 euroya kadar çıkıyor.

İspanyol polisi, bu ay 56 ton sızma zeytinyağının çalınmasıyla ilgili başlatılan incelemede iki kişinin gözaltına alındığını aktardı.

Süpermarketler güvenlik önlemlerini artırdı

Et Fiyatları Yükseliyor! Dana ve Kuzu Kesim Fiyatı Kaç Lira Oldu? Et Fiyatları Yükseliyor! Dana ve Kuzu Kesim Fiyatı Kaç Lira Oldu?

Tu Super'in yanı sıra Carrefour ve Auchan gibi süpermarket zincirleri de başkent Madrid'deki şubelerinde litrelik zeytinyağı şişelerine güvenlik alarmı taktı.

Süpermarketler, hırsızlık olaylarını önlemek için ayrıca güvenlik kameralarını daha etkin kullanmaya başladı. Bazı süpermarketler ise zeytinyağı reyonlarının girişine güvenlik görevlisi yerleştirmeye başladı.

Zeytinyağı fiyatlarında rekor artış

İspanya, dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı konumunda bulunuyor. Ülkede, her yıl yaklaşık 1,5 milyon ton zeytinyağı üretiliyor.

Ülkenin güneyindeki kuraklığın zeytin hasadını olumsuz etkilemesi nedeniyle zeytinyağı fiyatlarında rekor artış yaşandı. Devletin belirlediği rakamlara göre zeytinyağının litresi 8 euro fakat bazı markaların sızma zeytinyağlarının litre fiyatı 15 euroya kadar çıkıyor.

Bu artış, tüketicilerin bütçelerini olumsuz etkiledi. Hükümet, zeytinyağı fiyatlarındaki artışı kontrol altına almak için bazı önlemler almaya hazırlanıyor.