Enflasyonda düşüş Mayıs ayında da devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu Mayıs'ta Enflasyon oranının yüzde 39,59 olduğunu açıkladı.

Geçen ay aylık bazda enflasyon yüzde 2,39 oranında artarken, yıllık yüzde 43,68 olmuştu.

Gıda enflasyonu dünyada en yüksek ülkeler arasında yer alırken, Mayıs ayında gıda kalemi aylık yüzde 0,71, yıllık yüzde 52,52 oranında oldu.

Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE(C Endeksi) Mayıs'ta aylık %4,25, yıllık %46,62 olarak gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %19,49 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %68,98 ile lokanta ve oteller oldu.

Konut Harcamalarında Büyük Düşüş!

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup gaz hesaplamasının da etkisiyle 13,79 oranında düşen konut kalemi oldu. Buna karşılık, 2023 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %9,85 ile giyim ve ayakkabı oldu.

MB Faiz Oranını Sabit Tuttu! Karar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek? MB Faiz Oranını Sabit Tuttu! Karar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Editör: Haber Merkezi