Haber: Muhammet Oluklu

Fotoğraf: Ömer Faruk

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, 12 Eylül 2023 Salı günü Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ev sahipliğinde toplandı. Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

Toplantıda, tarımsal emtia fiyatlarında yaşanan son gelişmeler ile Türkiye'nin 2023 yılı hasat sezonu gelişmeleri doğrultusunda stratejik tarımsal ürünlerin genel görünümü ve gıda fiyatlarının seyri üzerinde görüşmeler yapıldı.

Bu kapsamda, gıda fiyatlarında öngörülebilirliğin artırılması ve gerekli tedbirlerin daha etkin şekilde alınmasını teminen Erken Uyarı Sistemi'nin güçlendirilerek uygulanmasına devam edilmesi ile bazı tarımsal ürünlerde tüketici aleyhine muhtemel fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi için ilgili kurumlar aracılığıyla gerektiğinde piyasada değerlendirmek üzere ürün tedarikinin yapılması hususlarına karar verildi.

Buraya kadar her şey normal gözüküyor.

Ancak, “Çiğ Sütün Sözleşmeli Usulde Alım Satımına İlişkin Yönetmelik” kapsamında “… Ulusal Süt Konseyinin, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin görüşünü alarak ilan ettiği tavsiye fiyatına göre” çiğ süt üretici fiyatı belirleniyor.

Ulusal Süt Konseyinin, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin görüşünü alarak ilan ettiği  %3,6 yağlı, %3,2 proteinli çiğ süt tavsiye fiyatı ise 01 Ağustos 2023 tarihinde 11,5 TL/Lt olarak ilan edilmiş.

Peki Sorun Nerede?

Ankara’nın Ayaş İlçesi Sinanlı (Mahkeme) mahallesinde 20 ineği ile yetiştiricilik yapan Ömer Faruk abimin, ürettiği çiğ sütün maliyeti Ulusal Süt Konseyi çiğ süt maliyet hesabına göre 10,98 Tl/Lt. Ömer Faruk abi maliyeti 10,98 TL olan sütün litresini 11,5 liradan satarak hayatta kalmaya çalışıyor.

Üreticinin 1 litre Süt Alabilmesi için 4 Litre Süt Satması Gerekiyor!

Ömer Faruk Abi, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Atatürk Orman Çiftliğinden  (AOÇ) aynı sütü satın almak istediğinde ise 47.50 TL gibi yüksek bir fiyat ödemesi gerekiyor.

Üreticilerin Atatürk Orman Çiftliğinden süt alabilmesi için 4 litre süt satması gerekiyor. Bu durum, tarım sektöründeki dengesizliklere dikkat çekiyor ve süt üreticilerinin geleceği konusunda endişeleri artırıyor.

Enflasyon Canavarı Nerede ?

Bakanlıktan Binlerce Ürüne 45 Milyon TL’lik Para Cezası! Bakanlıktan Binlerce Ürüne 45 Milyon TL’lik Para Cezası!

Bu durum Enflasyon Canavarı çiftliklerde aramanın doğru olmadığını gösteriyor.

Gıda komitesi enflasyon canavarını bulmak için kuracağı gözlem evi ve erken uyarı sistemini çiftliklerin değil pazarların ve marketlerin yakınlarına kurmalı ki mücadele başarılı olsun.