Haber/Feyzanur KAYA 

Prof.Dr.  Harun Tanrıvermiş Anadolu İzlenimleri Medya’nın Sorularını Yanıtladı! Prof.Dr. Harun Tanrıvermiş Anadolu İzlenimleri Medya’nın Sorularını Yanıtladı!

Erdoğan, sahipsiz köpeklerin Türkiye'de ciddi bir sorun haline geldiğini belirterek, "Milletimizin can güvenliğini yakından ilgilendiren sahipsiz köpek sorununa da bu zaviyeden bakıyoruz. Türkiye'de 4 milyon civarında sahipsiz köpek olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı asimetrik şekilde artıyor. Bununla birlikte kuduz tehdidi büyüyor. Kuduz riskli temas sayısı 2023 yılında 438 bine yükseldi" dedi.

Erdoğan, bu sorunun sadece can güvenliği açısından değil, aynı zamanda toplum sağlığı açısından da ciddi riskler barındırdığını vurguladı. "Ankara'da Tunahan çocuğumuz köpekler tarafından parçalandı. Antalya'da Mahra kızımız köpeklerden kaçarken hayatını kaybetti. Bitlis'te Mustafa evladımız kuduzdan acılar içinde can verdi. Medine teyzemiz köpekler tarafından yaralandı" diye konuştu.

Sokak köpeklerinin sebep olduğu saldırılar, yaralanmalar ve kazaların her geçen gün arttığını ifade eden Erdoğan, "Diğer hayvanlara saldırdıkları ve onları telef ettikleri vakalar var. Koruma altındaki hayvanlara saldırdıklarını görüyoruz. Gelişmiş hiçbir ülkede olmayan bir başıboş köpek sorunumuz var. Bazı ülkeler Türkiye'ye gelecek vatandaşlarını uyarmaya başladı. Kuduz riskinde Türkiye, Afrika ülkeleri ile aynı kategoride yer alıyor" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin hayvan haklarına ve merhamet medeniyetine büyük önem verdiğini belirterek, "Hayvanları koruma kanununu biz çıkardık. Sahipsiz köpek sayısını yakala kısırlaştır metoduyla çözmek istedik ama olmadı. Şu anda bizim artık bu sorunu köklü bir şekilde çözmemiz şarttır" ifadelerini kullandı.

Çözüm yolları üzerinde çalıştıklarını belirten Erdoğan, "Bu sorunu çözmüş ülkeleri inceliyoruz. Toplumun çok büyük bir kesimi sokakların güvenli hale gelmesini istemektedir. Bu çığlığa kayıtsız kalamayız. Sahipsiz köpeklerin sahiplenilmesini istiyoruz. Köpek bakım evi olmayan yerlerde bakımevleri kurulacak. Köpeklerin sahiplenilmesi için kampanyalar yapılacak. Biz istiyoruz ki barınaklara alınan tüm hayvanlar sahiplenilsin" şeklinde konuştu.

Erdoğan, Hayvanseverlerin daha fazla sorumluluk alması gerektiğine inandığını ifade ederek, "Belediyelerin sürece olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz. Bunu başarabilirsek bir sonraki adıma gerek kalmayacağını düşünüyoruz" dedi.

Editör: Haber Merkezi