Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Kurban Bayramının Olmazsa Olmazı Kavurma

Kurban Bayramının olmaz ise olmazı Kavurma
 
Kurban Bayramı'nın gelmesi ile birlikte olmazsa olmazı olan kavurma tarifini siz değerli okuyucularımız için araştırdığımız  konulardan birisi oldu.
Kurban eti ile kavurma tarifini adım adım yazması,  bizden pişirip yemesi sizden…

Kuşbaşı doğranmış etimizi tenceremize koyup orta ateşte kendi bırakacağı suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Bıraktığı suyu çektikten sonra üzerine 2 çay bardağı sıcak su ilave edip pişirmeye devam ediyoruz. Etimizi beklemeye alıp yağımızı tenceremize koyuyoruz. Ardından ısınan yağımıza sırasıyla pul biber karabiber kekik ve tuzumuzu da ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Ortalama 5 dk karıştırdığımız malzemelerimizin üzerine pişirdiğimiz etimizi de ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Etlerimiz kızarıncaya kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Etimiz kızardıktan sonra altını kapatıp servise hazırlıyoruz.
 

Bakan Fakıbaba'dan Yolsuzluk Uyarısı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, usulsüz fatura ile destekleme primi alıp yolsuzluk yapanları uyardı, “Benden önce yolsuzluklar varmış ve usulsüz faturalar ile destekleme alanlar olmuş. Bu geride kaldı. Erkek olan şimdi yolsuzluk yapsın, göreyim bakayım” dedi.

Kurban Bayramı’nı memleketi Şanlıurfa’da geçiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kentteki tarım sorunlarını görüşmek üzere Güneydoğu Anadolu Projesi Tarım Araştırma Eğitim Merkezi’nde (GAPTEM) toplantı yaptı. Toplantıya, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, AK Parti Milletvekili Mahmut Kaçar, kurum müdürleri, bakanlık yetkilileri ve çiftçiler katıldı.
“Sulamada kapalı sisteme geçmemiz lazım”

Konuşmasında kentte tarımın sorunlarını çözmeye çalıştıklarını bildiren Fakıbaba, Suruç’ta taban suyu yükselmesiyle ilgili çalışma yapılacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Suruç’ta yaşanan sorunla ilgili çok şikayet aldım. Burada acil olarak kapalı sisteme geçmemiz gerekiyor. Şanlıurfa’nın geleceği tarım, hayvancılık ve gıdadır. Eğer gerçekten toprağa kaybetmek istemiyorsak, toprağın tuzlanmasını istemiyorsak, erozyonu istemiyorsak, toprağımızın başka ülkelere gitmesini istemiyorsak, kapalı sisteme geçmek zorundayız. Kapalı sistem için projeler yapılmalıdır. Bunun için bakanlığımız yüzde 50 destek veriyor.

Suruç örneği benim hakikaten kalbimi yakıyor. Suruç problemini çok acı bir problem olarak görüyorum. Suruç’un çok acil bir şekilde düzeltilmesi gerekiyor. Devlet katrilyonlar harcadı, maalesef gelen fotoğraflara bakıyorum, Suruç’ta yarım metrede su çıkıyor. Bu bizi çok üzüyor. İnşallah Ankara’ya gider gitmez Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bakanımızla bu konuyu görüşeceğim. Burada çok kısa sürede kapalı sisteme geçmemiz lazım yoksa çok ciddi toprakta kayıplar olacağını ben şimdiden görüyorum.”

“Tarım arazisinde betonlaşmaya geçit vermeyeceğiz”

Şanlıurfa’da son zamanlarda tarım arazilerinde hızla yükselen beton yapılara geçit vermeyeceklerini ifade eden Ahmet Eşref Fakıbaba, “Tarım arazisinde betonlaşmaya geçit vermeyeceğiz. Burada Toprak Koruma Kurulu kurulmuş ve başkanı da sayın valimizdir. Bundan sonra çok samimi olarak söylüyorum. Belediye başkanlığından beni tanırlar, tarım arazisine bina yapmayın. Boşuna masraf etmeyin. Neye mal olursa olsun yıkılacaktır. Toprak Kurulu ciddi bir şekilde çalışacaktır. Yine bu projelerde kadınlarımıza da ağırlık vereceğiz” diye konuştu.
 

“Erkek olan şimdi yolsuzluk yapsın”

Konuşmasında üreten insanlara destek vereceklerini altını çizen Fakıbaba, usulsüz ve sahte faturayla destek alanları da uyarıp, şöyle konuştu:

“Bizim için üreten adam önemlidir. Tapu sahibi İstanbul’da başka bir işle uğraşıyor. Ama ben gübre, mazot primlerini tapu sahibine veriyorum. Halbuki tarlayı işleten farklı bir insan. Bundan niye vazgeçildi?

Benden önce yolsuzluklar varmış ve usulsüz faturalar ile destekleme alanlar olmuş. Bu geride kaldı, ben bunun takipçisiyim. Erkek olan şimdi yolsuzluk yapsın, göreyim bakayım. Fatura yolsuzluğu yapsın, onun cezasının ne olduğunu sayın valim ona gösterecektir. Onun için yolsuzluk yok kardeşim. Biz üreticiye vereceğiz. Eğer yolsuzluk yapan beş, on kuruşa aldanan ve sahte bir firmadan fatura alan insan da suçludur. O sahte faturayı veren şebekede suçludur. Bu konuda gerekli tedbirleri alacağız.”

Kurbanlık Yetiştiricileri Mutlu!

Kurban bayramı dolayısıyla Bursa ve Balıkesir’de kurulan kurban pazarlarında hayvanlarının büyük bölümünü elinden çıkaran yetiştiriciler, satışların iyi gitmesi dolayısıyla memleketlerine mutlu döndü.

Kurban Bayramı dolayısıyla Bursa ve Balıkesir’de kurulan kurbanlık pazarlarında hayvanlarının neredeyse tamamını satan yetiştiricilerin yüzleri güldü.

Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesinde kurulan İsabey Hayvan Pazarı’na kurbanlıklarını getiren çok sayıda yetiştirici, satışlar dolayısıyla adeta çifte bayram yaptı.

Pazar yerinde toplanan çadırlardan geriye kalan elindeki birkaç kurbanlığı satamayan üreticiler de hayvanları araçlara yükleyerek memleketlerine döndü. Bazı yetiştiriciler de tekrar nakliye masrafı ödememek için ellerinde kalan az sayıdaki hayvanı, bayramın üçüncü gününde, neredeyse yüzde 50’ye varan indirimlerle sattı.

“Allah bereket versin”

İsabey Hayvan Pazarı’na Muş’un Korkut ilçesinden gelen Mehmet Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 yıldır Bursa’ya kurbanlık büyükbaş getirdiğini söyledi.

Bu yıl pazara 22 büyükbaş hayvan getirdiğini belirten Bulut, “13 bin 500 lira ila 20 bin lira arasında değişen fiyatlardan hepsi satıldı. Allah’a şükürler olsun, mutluyuz, bayramı iyi geçirdik.” dedi.

Hayvanları kendisinin yetiştirdiğini dile getiren Bulut, “Pazarda kaliteli olan hayvanlar pek kalmadı, satıldı hepsi ama kaliteli olmayan mallar kaldı genelde. Bu sene çok şükür getirdiğimiz hayvanların hepsini sattık, Allah bereket versin.” diye konuştu.

Muş’un Varto ilçesinden gelen çiftçilerden Güven Aydın da 200 küçükbaş hayvan getirdiğini kaydetti.

Kurbanlıklarının tamamını sattığını dile getiren Aydın, “Mutlu bir şekilde memleketime dönüyorum. Getirdiğim kurbanlıklar etliydi, satmakta zorlanmadım. Bazı yetiştiriciler getirdiği zayıf hayvanları yüksek paralara satmaya çalıştı. Satamayıp son güne kalınca da zarar ettiğini iddia ediyor. Ben iyi mal sattım zarar etmedim. Kar ederek dönüyorum bu yüzden de mutluyum.” ifadesini kullandı.

İl dışından kurbanlık gelmeyen Balıkesir

Balıkesir’in Bigadiç Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Murat Değer, Balıkesir’e il dışından kurbanlık getirilmediğini, kentin potansiyelinin yeterli olduğunu söyledi.

Kurban Satışlarında Son Durum!

Kurbanlık koyun ve keçi satıcıları henüz kurban bayramı gelmeden hayvanların çoğunun satıldığını vurgulayarak, küçükbaşların bayramda kara borsaya düşebileceğini bildirdi. 

Bazı illerde kurban fiyatları

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kentteki boş alanlara kurbanlık satış merkezleri kuruldu. Çukurova ilçesindeki Türkmenbaşı Bulvarı'ndaki hayvan pazarında satış yapan Hüseyin Göde, ürettiği koyunların 2 bin 900 rakımlı Tufanbeyli ilçesindeki Çatalçam köyünde yetiştiğini ve kekik, nane gibi doğal besinlerle beslendikleri için oldukça iri ve etinin lezzetli olduğunu söyledi.

Kangal cinsi koyunların piyasada çok hızlı satıldığına değinen Göde, satışlar hakkında şu bilgileri verdi:

“Kangallar diğerlerinden kiloludur, uzundur ve eti yüzde 40 fire verir. Yani, 100 kilodan 60 kilo et verir. Bu durum vatandaşı memnun ediyor ki 25 senelik müşterilerim var, hala alışveriş yaparlar. Çadırımdaki 80 malın 55'i 2 günde satıldı. 200 müşterim daha hayvan bekliyor. Fiyatlar ise 850 ile 2 bin lira arasında her bütçeye uygun. Geçen seneye göre fiyatlar yüzde 10 arttı. Bunun sebebi yer kirası, yem masrafı gibi unsurlardır. Pazarlıkta elimiz sıkı değil ancak vatandaşın eli sıkı. Vatandaş elini çabuk tutsun yoksa geçen sene olduğu gibi bu sene de kara borsaya düşecek.”

Mehmet Burgaç isimli alıcı ise kangal cinsi koyunların doğal beslendiği için etinin adeta 'kuş' lezzetinde olduğunu savundu.

Ankara'da kurbanlık satışları

Anadolu'nun dört bir yanından kurban satıcılarının geldiği Yakacık'taki kurban satış ve kesim alanında büyükbaş kurban fiyatları 7 ile 18 bin, küçükbaş fiyatları ise 750 ile bin 500 lira arasında değişiyor

Anadolu'nun dört bir yanından kurban satıcılarının geldiği Yakacık'taki kurban satış ve kesim alanında büyükbaş kurbanlıklar 7 ile 18 bin, küçükbaşlar ise 750 ile bin 500 lira arasında satılıyor.

Yenimahalle Yakacık'taki kurban satış ve kesim alanına Çorum'dan gelen kurban satıcısı Ahmet Doğan, bazı vatandaşların kurban fiyatlarını pahalı, bazılarını ise makul bulduğunu söyledi. Büyükbaş kurbanlık fiyatlarının 7 ile 15 bin lira arasında değiştiğini belirten Doğan, her yıl en çok satışı hafta sonları yaptıklarını, gelecek hafta sonunda satışların artacağını düşündüklerini ifade etti.

Ankara'ya 35 hayvanıyla Kars'tan gelen Atilla Çeyil ise genel olarak satış fiyatlarının kendilerini memnun etmediğini, maliyetin yüksek olmasından dolayı tatmin edici fiyatlarla satış yapamadıklarını söyledi. Çeyil, büyükbaş kurbanlıklarını için 9 ile 12 bin lira arasında satışa çıkardığını söyledi.

Pazara Kars'tan gelen Yunus Sağlam, bu sene ekinlerin az olması nedeniyle geçen seneye oranla fiyatların biraz daha yüksek olduğunu, büyükbaş kurbanlıkları 9 ile 18 bin lira arasında sattığını anlattı. Bu yıl satışların çok iyi gittiğini belirten Sağlam, Ankara'ya 40 kurbanlık ile geldiklerini, 32 kurbanlığı şimdiden sattıklarını ifade etti.

Küçükbaş kurbanlık satan Hüseyin Ak, küçükbaş kurbanlıkların fiyatlarının 750 ile bin 500 lira arasında değiştiğini belirterek, pazardan elindeki 165 küçükbaş kurbanlığın hepsini satarak ayrılmak istediğini söyledi.

Alana 6 bin 300 kurbanlık giriş yaptı

Yakacık'taki kurban satış ve kesim alanından sorumlu Yenimahalle Belediyesi Zabıta Müdür Yardımcısı İshak Yardımcıel, kurbanlık alanının 300 çadır kapasiteli olduğunu, bunlardan 270 çadırın tahsis edildiğini bildirdi. Alana bugüne kadar 3 bin 500 büyükbaş, 2 bin 800 küçükbaş hayvanın getirildiğini kaydeden Yardımcıel, "Büyükbaş sayısının 7 bine, küçükbaş sayısının da 10 bine ulaşmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Otomatik kesimhaneler vatandaşa kolaylık sağlayacak

Yardımcıel, kurban alışverişi yapan vatandaşların, kurbanlıklarının kesimlerini alandaki otomatik kesimhanelerde yaptırabileceğini hatırlatarak, kesimi yapılan hayvanların vatandaşlara ücretsiz olarak poşetler içinde teslim edileceğini söyledi.

Kütahya'nın Aslanapa, Altıntaş ve Gediz ilçelerinde kurban bayramı yaklaşırken canlı hayvan fiyatlarında kilogram başı yaklaşık 4 TL'lik artış olduğu açıklandı.

Aslanapa'lı hayvan üreticisi Ahmet Berber geçtiğimiz haftalarda canlı hayvan kilogram fiyatının 38 lira civarında olduğunu ancak kurban pazarlarının yoğunlaşmasıyla bu fiyatın bu hafta 42 liraya kadar çıktığını ve daha fazla artmasının beklendiğini söyledi.

Berber, “Büyükbaş hayvanların fiyatları kilogramına göre 6 ile 15 bin lira arasında değişiyor. Vatandaşlar fiyatların artmasından oldukça rahatsız. Geçen hafta 1150 liraya sattığımız küçükbaş kurbanlığı bu hafta 1400 liraya kadar satabiliyoruz. Fiyat artışları bizim açımızdan sevindirici olsa da kurbanlık alan vatandaşlarımızı maddi açıdan oldukça zorluyor” ifadelerini kullandı.

Otomobil fiyatına kurbanlık

Adıyaman Belediyesi kurbanlık pazarına Adıyamanlı üreticinin getirdiği 900 kilogram ağırlığındaki "Melek" adlı boğaya vatandaşlar ilgi gösterdi. Pazarın en büyük kurbanlık hayvanı olan boğa, 18 bin liradan satışa çıkarıldı.

Hayvanın sahibi Yunus Aydınlık (35), gazetecilere yaptığı açıklamada, şu an için fiyatların normal olduğunu söyledi. "Melek" adlı kurbanlığın fiyatının 18 bin lira olduğunu ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

"Melek adlı boğanın alıcısını bekliyoruz. 2,5 yaşında simental cinsi bir kurban. Sabah, bin 100 kilogram civarında bir kurbanı 22 bin liraya sattık. Melek'e ilgi oldukça fazla. Alıcısına şimdiden hayırlı olsun. Canlı olarak 850-900 kilogram arası geliyor. Hayvanın eti de 450-500 kilogram geliyor. Adıyaman'da otomobil fiyatına kurbanlık satılıyor."

Kesimi yasaklanan dişi hayvanlar pazara sokulmuyor

Diyarbakır’da yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle satışa çıkarılan kurbanlıkların fiyatı cep yakıyor. Fiyatların bu sene 18 bin TL’ye kadar çıktığını ifade eden besiciler, dişi hayvan kesiminin yasaklanmasından memnun değil.

Kurban Bayramı'na az bir zaman kala kurbanlık hayvanlarını pazarlara getiren besiciler dişi hayvan kesiminin yasaklanmasının kendilerini olumsuz etkilediğini ve dişi hayvanların fiyatının danaya göre iki kat daha düşük olduğunu belirterek, bu durumun alıcıları da etkilediğini söyledi. Diyarbakır’da kurbanlık büyükbaş hayvanların ortalama fiyatları da 6 bin TL ile 18 bin TL arasında değişiyor.

“Fiyatları 18 bin TL’ye kadar çıkıyor”

Çocukluğundan beri hayvancılıkla uğraştığını dile getiren Cihan Karabulut, “Kurbanlıkların ağırlıkları 1 tona kadar çıkıyor. Bu senenin kurbanlıkları bunlar. Kilogram fiyatlarımız da 19 TL’ye kadar çıkıyor. Numune mallar da falan değişiyor. Ton üzerine çıktığı zaman fiyatlar değişiyor biraz. Diyarbakır’ın malı da bence Avrupa’ya göre, Türkiye’ye göre en kaliteli mal. Toplam fiyatları 12-13 bin TL’den 18 bin TL’ye kadar çıkıyor. Alıcısı çok ama dışarıya bakarsanız onu bilmem. Şu anda belli değil. Bayrama doğru satışlarımız belli olacak” dedi.

“Dişi hayvanlar pazara sokulmuyor”

20 senedir hayvancılıkla uğraşan Sezai Ayverdi ise, kesimlerinin yasaklanmasından sonra dişi hayvanların pazarlara sokulmadığını ifade ederek, “Geriye dana kalıyor. Fiyatları normaldir. Geçen senenin bir üstüdür. Büyüklerin kilogramı 16,5 TL civarında ve yüzde 8 firesi var. 250-300 kilogramlık danalarında kilogramı 20 TL’ye kadar çıkıyor. Onların da yüzde 8 firesi var. Dişilerin fiyatları daha düşük olduğu için kesiminin yasaklanması alıcıları etkiledi” diye konuştu.

“İşler biraz durdu”

Mahmut Kandemir de durumu iyi olan alıcıların dana alabildiğini aktararak, “Ama durumu olmayanlar alamıyor. Çünkü düve dananın yarı fiyatı kadardır. Hükümet bunu yasak edince işler biraz durdu. Sonuçta illaki kesilecek yani. Bugün kesilmezse yarın, yarın kesilmezse öbür gün. Sevki yasak olduğu için kimse hayvan pazarına getiremiyor o yüzden yerinden kıpırdayamıyor hayvan. Getiren yok” şeklinde konuştu. Van Erciş’ten geldiğini ve Diyarbakır’dan mal aldığını anlatan Mehmet Ölmez ise şunları kaydetti:

"Piyasa her tarafta aynı. Her tarafı geziyorum. Hem kendim için alıyorum hem de satıyorum. Dişilerin kesiminin yasaklanmasından dolayı bazı arkadaşlarımız mağdur. Elimde 70 tane düve var. Kurbana da göndermedik. Çıkış olmadı. Mağdur kaldık."

Kurban pazarı hareketlendi

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki canlı hayvan pazarında yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hareketlilik arttı. Karaburun Mahallesindeki canlı hayvan pazarında, bayram öncesi yoğunluk yaşanıyor. Sıkı pazarlıkların ilginç görüntüler oluşturduğu pazarda, küçükbaş hayvanlar 800 ila bin 500 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Canlı hayvan pazarının, her sene Kurban Bayramına 15 gün kala açıldığını belirten besici Erdem Aşkın, “Kurbanlık pazarımız açıldı. Günlük 8 ila 10 hayvan satışımız oluyor. Pazarlıklar ise 800 ve bin 500 lira arasında değişen fiyatlar ile başlıyor” diye konuştu.

Kurbanlık fiyatlarında arife günü düşüş yaşanacağı yönünde yanılgılar olduğunu belirten Aşkın, “Kurbanlık alacak vatandaşların arife gününe kalmamasını tavsiye ederim. Onlar için daha iyi olacaktır. Arife günü fiyatlar düşmez. Hayvanların iyileri ise önceden satılmış olur” dedi.

Bayram Telaşı Başladı!

Yenimahalle Belediyesi'nin hizmete sunduğu Ankara'nın en modern, en büyük kurban satış ve kesim alanlarından biri olan Yakacık'ta, Kurban Bayramı telaşı başladı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen kurban satıcıları, çadırlarını kurmaya devam ederken, yaklaşık 4 bin 700 kurbanlık alana giriş yaptı.

Yenimahalle Belediyesine bağlı 330 çadır kapasiteli Yakacık'ta bu yıl yaklaşık 7 bin büyükbaş, 10 bin küçükbaş hayvan görücüye çıkacak. Şu ana kadar bin 700 büyükbaş, 3 bin küçükbaş hayvanın giriş yaptığı Yakacık'ta, belediye ekipleri de bir sorun yaşanmaması için tüm önlemleri aldı. Bu kapsamda kurbanlık alanına getirilen hayvanları taşıyan araçlar, alan girişinde ilaçlama ekipleri tarafından ilaçlanarak dezenfekte edildi. 

Yenimahalle Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü, Yenimahalle İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Veteriner Hekimliği ekiplerinin hazır bulunduğu alanda, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların yanı sıra 2 yaşını doldurmayan, üretici belgesi, hayvan pasaportu, kulak-küpe bilgisi olmayan kurbanlıkların satışının yapılmasına izin verilmeyecek.

Mescitten, kafeteryaya, duşlardan, lokantaya kadar tüm ihtiyaçların düşünüldüğü alanda, belediye temizlik araçları, bayram süresince çevre kirliliği ve koku olmaması için gün aşırı temizlik ve ilaçlama da yapacak. Güvenlik ve zabıta ekipleri ise 24 saat hizmet verecek.
 
Öte yandan son teknoloji otomatik kesimhaneler, yine vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak. Kurbanlıklar modern üniformaları ile işinin ehli kasaplar tarafından otomatik kesimhanelerde 5 dakikada kesilecek ve vatandaşlara ücretsiz poşetler içinde teslim edilecek.

Ayrıca belediye 23 araçlık et taşıma filosu ve 200 et taşıma sepeti ile de vatandaşların işini kolaylaştıracak. Kurban kesim ve satış yerinde trafik sorunu çözmek amacıyla da bir dizi önlem alan belediye, 10 bin araç kapasiteli otoparkıyla da hizmet verecek. Vatandaşların araçları alana alınmayacak, ekipler vatandaşları kurban alanına servis araçları ile taşıyacak. Kesimi yapılan kurbanlıklar da yine belediye servis araçları ile alandan çıkarılarak vatandaşlara teslim edilecek.

Bakan Fakıbaba'dan Kurbanlık Açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bu yıl kurbanlık fiyatlarının yükseleceğini düşünmediğini dile getirerek, "Özellikle vatandaşların hayvan satın alma konusunda çok acele etmemesi lazım" dedi.

Fakıbaba, beraberinde TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Vali Nurullah Naci KalkancıAK Parti Adıyaman milletvekilleri Adnan BoynukaraSalih Fırat ve İbrahim Halil Fırat ile özel bir şirketin hayvan çiftliğini ziyaret etti.

Ziyaret sonrası gazetecilere açıklama yapan Fakıbaba, Adıyaman'dan çevre illere hayvan gitmesinin il için güzel bir gelişme olduğunu ve bunun kentin hayvancılık anlamında bir merkez durumuna geldiğini gösterdiğini belirtti.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerini tarım ve hayvancılığın merkezi haline getirmek için çaba gösterdiklerini ifade eden Fakıbaba, şunları söyledi: 

"Şu anda çok önemli bir yerdeyiz. Bayramdan sonra hayvanlar yine besi amacıyla buraya gelecektir. Besleyecektir ve satacaktır. Kurbanlıkların Adıyaman'dan başka yere gitmesi, kurbanlık fiyatlarının düşmesine de neden oluyor. Bu sene kurbanlık fiyatlarının yükseleceğini ben düşünmüyorum. Özellikle vatandaşların hayvan satın alma konusunda çok acele etmemesi lazım. Kurban Bayram'ının çok daha rahat geçeceğini kendime ve arkadaşlarıma güvenerek söyleyebilirim. Ben kurbanımı Kızılay vasıtasıyla kestiriyorum. 740 liradan bir eşime ve bir de kendime Kızılaydan kestiriyorum. Geçen yılın fiyatlarına baktığımız zaman çok yüksek fiyat değil. Hemen hemen aynı fiyat. Bayramın ikinci ve üçüncü günü de bu fiyatların üzerine çıkmayacağını düşünüyorum."

"Satılmayan hayvanlar devletin güvencesi altındadır"

Bayramda satılmayan hayvanların devletin güvencesi altında olduğunu vurgulayan Fakıbaba, "Biz satın alacağız. Bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu durumdan da bütün üreticinin haberi olmasını istiyorum. Tüketicinin mağdur olmaması için de valilik, belediye ve tarım il müdürlüklerinde gerekli önlemler alınmıştır. Kurban Bayramı'nın son günün kadar bu önlemler devam edecektir. Kurallara uymayanlara yönelik cezalar ve denetimler yapılacaktır." diye konuştu.

Bakan Fakıbaba, temaslarının ardından Adıyaman'dan ayrıldı.

Et Nasıl Pişirilir?

Etin kaliteli, lezzetli ve sağlıklı olması, öncelikle temin edildiği hayvanın ırkı ve nasıl beslendiği ile doğrudan orantılıdır.

Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte sofralarımızdan eksik etmeyeceğimiz et, lezzet kaybına uğratılmada nasıl pişirilir? Sağlık açısından et pişirilirken nelere dikkat edilmelidir? Anadolu İzlenimleri Dergisi olarak kurban bayramı öncesinde sizler için derlediğimiz ete dair püf noktaları sizlerle paylaşıyoruz.

Et, doğası nedeniyle kendiliğinden yağlı bir gıda olduğu için pişirme esnasında yağ kullanılmasından kaçınılabilir.

Etin marine edilme işlemi esnasında, etin gramajına göre zeytinyağı uygulanarak etin yumuşaması sağlanabilir. 

Yoğurt suyu ile terbiye ederseniz yoğurt suyu da asitli olduğu için etin yumuşamasını sağlayacaktır.

Tuz et piştikten sonra ilave edilmeli aksi takdirde et sertleşir.

Sonradan eklenen yağın, direkt olarak tavaya uzun süreli maruz kalması engellenmeli. Yoksa etteki yağ, trans yağa dönüşecektir, böylelikle trans yağın zararları ortaya çıkacaktır.

Taze veya kuru kekik, popüler kullanımı açısından etin besin değerlerini kurutabilir ve aynı zamanda etin suyunu çekerek sertleşmesine neden olabilir. Bu nedenle, direkt olarak kekik uygulamanın aksine, kekik suyu etin performansını artıracaktır.

Et pişirme için döküm tava veya granit tava, sağlık açısından daha olumlu olacaktır. Teflon tavalar veya seramik tavalar aşırı ısıya karşı dayanıksız olduğu için yüzeyinde ve alt tabanında dökülmeler oluşabilir.

Eti yavaş pişirmek en sağlıklı yöntemdir.
 
 

Kurban Kesecek Olanlar Dikkat!

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kurban pazarları da renkli pazarlıklara ev sahipliği yapıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının düve kesimini yasaklamasıyla birlikte kurbanlıklarda küçükbaş veya büyükbaş hayvan seçenekleri her yıl olduğu gibi bu yıl da alıcılarını bekliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, kurban kesmek isteyen vatandaşların duymak istediği “Kurban fiyatlarında herhangi bir artış yok” açıklaması ile birlikte kurbanlıklara olan talebin artacağı yönündeki beklentileri de gündeme getirdi.

Öte yandan kurban bayramı, tatlı telaşı ile birlikte vatandaşları kurban pazarlarında fiyat araştırması yapmaya yönlendirirken, kurbanlıkları yakından görmek isteyen vatandaşların kafasında, her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban tercihlerinde nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda soru işaretlerine neden oluyor. Peki, kurban alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kurbanlık Alırken Neler Dikkat Edilmelidir?

Kurban edilecek hayvanın gebe olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer hayvan ileri derecede gebe ise kurban edilmemelidir.

Gebe olup olmadığı konusunda emin olunmayan hayvanların gebelik kontrolünü tekrardan yaptırmak daha sağlıklı olacaktır.

Hayvanların gözlerine bakarak, o hayvanın dirençli olup olmadığını muhakkak çıplak gözle kontrol ediniz. Sağlıklı olmadığını düşündüğünüz kurbanlığı almayınız.

Hayvanın göğüs çevresinin geniş olması, kuyruk sokumu ve kalçanın dolgun ve yuvarlak olması, sırt çizgisinin düz ve dolgun olması ve boynun kısa ve etle dolu olması gibi hususlara dikkat edilmesi gerektiği uzmanların altını çizdiği hususlar olarak karşımıza çıkıyor.

Kurban kesilirken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle kurban bayramında kurban kesilmesi hem Kuran'ı Kerim, hem de sünnet ile sabittir. Kurban kesilmesi ile alakalı Kuran'ı Kerim'de ayetler mevcuttur. Kurban kesmek, durumu olan her müminin yapması gereken bir ibadettir.

Kurban keserken, usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Aynı şekilde, hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir. 

Ne Zamana Kadar Kurban Kesilebilir?

Kurban kesim vakti, bayram namazının kılındığı yerlerde, namazın bitiminde, kılınmayan yerlerde ise, sabah namazından sonra başlayarak bayramın 3. gününün akşamına kadar devam eder. Bu süre zarfında hem gece hem de gündüz kurban kesilebilir, ancak gündüz kesilmesi daha uygun görülmüştür.

Besmele Çekmek Şart Mıdır?

Kurban kesimi esnasında okunacak dua ya da dualar insanların aklında soru işareti oluşturuyor. Öncelikle sadece bayramda değil, başka bir zaman diliminde farklı bir niyet ile kesilse dahi kurban kesilirken besmelenin çekilmesi gerekir. Hanefi mezhebindekilere göre kurban kesiminde besmele bilerek terk edilir de çekilmezse o zaman o kesilen kurbanın eti yenmez. Fakat insanlık hali ile unutulur da çekilmez ise o zaman bir mahzuru yoktur. Şafiiler de ise besmele kasten çekilmese bile bir sakınca görülmez. 

Kurban Nasıl Dağıtılır?

Kurban kesiminin tamamlanmasının ardından kurban etinin dağıtımı da büyük önem taşıyan konuların başında gelir. Kurban önce 3'e bölünür. Bunun bir bölümü kurban kesmeye yoksullara dağıtılır. Diğer bölümü tanıdık eş dost akrabalara dağıtılır. Diğer kısmının da evde yenmesi tavsiye edilir.

 

Kontroller Şıklaştırıldı!

Yaklaşan Kurban bayramı öncesinde Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri şehirlerarası karayollarında kurbanlık hayvan yüklü araçlara yönelik denetimlerini sıklaştırdı. Başta Erzincan olmak üzere Erzurum, Tunceli, Kars, Ağrı, Iğdır gibi doğu illerinden büyükşehirlere gitmek üzere yola çıkan kurbanlık hayvan yüklü kamyon ve tırlarda sıkı bir denetim gerçekleştiriliyor.

Konu ile ilgili olarak konuşan Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Şahin, şunları söyledi:

" 2017 yılı Kurban Bayramı 01 Eylül 2017 tarihinde idrak edilecektir. Ülkemiz genelinde kurbanlık olarak yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların hayvan satış yerlerine sevk işlemleri 17 Ağustos tarihinden itibaren başlatılmıştır. Kurban Bayramı öncesinde yaşanacak olan yoğun hayvan hareketleri nedeni ile hayvan hastalıklarının İller arasında yayılma riski bulunmaktadır. Bu nedenle kurbanlık olarak sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanların hayvan sağlığı açısından belli kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Yıl içerisinde Şap ve Çiçek aşıları yapılmış büyükbaş hayvanlar ile şap ve koyun-keçi vebası aşısı yapılmış küçükbaş hayvanların kurbanlık olarak sevkine izin verilecektir. Bu şartlara haiz hayvanların il içi nakillerinde büyükbaş hayvanlarda pasaport, küçükbaş hayvanlarda ise nakil belgesi hazırda bulundurulacaktır. İl dışına sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda ise nakil esnasında veteriner sağlık raporu bulundurulması zorunludur. Yetiştiricilerimizin kulak küpesiz, belgesiz, sağlık durumu iyi olmayan, yıl içerisinde aşıları yapılmamış hayvanları kurbanlık olarak sevk etmemelerini istiyoruz. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzde görevli Veteriner Hekimler tarafından kurban bayramına kadar olan süreçte Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri ile koordineli bir şekilde yol kontrolleri yapılacaktır. Kurban bayramı öncesi ve bayram süresince gerek yol kontrollerinde ve gerekse hayvan pazarlarında yapılacak olan denetimlerde uygun olmayan kurbanlık hayvan satışına izin verilmeyecektir."

Eti Muhafaza Etmenin Püf Noktaları!

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, kurban etinin muhafazasının büyük önem taşıdığını anlatan uzmanlar, çeşitli tavsiyelerde bulunuyorlar.

Eskişehir’de uzun yıllardır kasapçılık yapan Fikret Mutlu, etin soğutulmadan buzdolabına konulmasının yanlış olduğunu söyledi. Kurbanlık hayvan kesildikten sonra öncelikle etin soğutulmasının beklenmesi gerektiğini anlatan Mutlu, “Sonra kanının iyice akıtılması gerekiyor. Kurban etindeki kanın akması için, kurban kesildikten sonra havada en az 2-3 saat asılı kalmalı. Kan aktıktan sonra soğumuş etin, daha da soğutulması için buzdolabına koyulması gerekiyor. Günlük kullanmak için buzdolabının ısısı 0 ve 2 derece arasında olmalı” dedi.

“Etler naylon poşetlere kesinlikle konulmamalı”

Mutlu, “Bize gelen etlerin çoğu taze et olmasına rağmen, içerisi yeşermiş ve kokmuş olarak geliyor. Bu da etin sıcak sıcak direk buzdolabına konulmasından kaynaklanıyor” diyerek, “Et soğutulmadan buzdolabına konulmaması lazım. En önemlisi bu. Yapamıyorsan en temizi kasaplara yaptıracaksın. Hijyen açısından kesilen etler naylon poşetlere kesinlikle konulmamalı. Evlerde kesilen etler porselen veya çelik tepsiler içinde üzerileri streçlenerek muhafaza edilmeli” şeklinde konuştu.

“Kemik parçalanırsa dayanma süresi azalır”

Kurban etlerinin parçalanmasına da değinen kasap ustası Fikret Mutlu, “Muhafaza edilecek eti parçalarken çok satır kullanmayacaksın. Ne kadar satır kullanılırsa kemik o kadar çok parçalanıyor. Böyle olunca kemiğin içindeki ilik boşalır ve etin dayanma süresi azalır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Çorum'un 'Şampiyonu'

Çorum’da, ‘Şampiyon’ adı verilen 2,1 tonluk kurbanlık boğa ikinci el otomobil fiyatına satışa sunuldu. Şampiyon’u alan kişiye koç hediye edilecek.

Alaca ilçesine bağlı Boğaziçi köyünde besicilik yapan Garip Kaya tarafından yetiştirilen boğa, ağırlığıyla dikkati çekiyor. Çiftlikte bulunan özel bir bölümde yetiştirilen Şampiyon’un yeminden suyuna her şeyiyle bir çalışan özel ilgileniyor.

Hırçın tavırlarıyla dikkat çeken şampiyon dev görünümü ile şimdiden ilgi odağı oluyor. Kurban Bayramı’na sayılı
günler kala 35 bin TL’den görücüye çıkan ‘Şampiyon’u alacak olan kişiye sahibi tarafından ayrıca bir adette koç hediye edilecek.

Çiftlikte Şampiyon ile özel olarak ilgilenen Kaya, dev boğayı yaklaşık iki yıl önce yurt dışından ithal ettikleri hayvanlarla birlikte Çorum’a getirdiklerini söyledi.Şampiyon’un geldiğinde canlı ağırlığının yaklaşık 300 kilo civarında olduğunu dile getiren Kara, “2 yıl geçti. Gelişiminin çok farklı olduğunu gözlemledik kesmeye kıyamadık. Özel bir yere aldık. Personelimizin birisi özel olarak Şampiyon’la ilgileniyor” dedi.

Şampiyon’un beslenmesine de özel önem verdiğinin altını çizen Kaya, ağırlıklı olarak arpa ezmesi ile yonca yedirdiği kurbanlığa zaman zaman da sanayi yemi yedirdiğini açıkladı. Şampiyon’a kurban için iyi bir alıcı beklediklerini anlatan Kaya, “Bu özel hayvana özel bir alıcı bekliyoruz. Şampiyonu alana koç hediye edeceğiz. Çorum’da iddialıyız. Şampiyon’la şampiyonluk bizde kalacak. Şampiyonluğumuzu önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz. Bu iş bizim işimiz. Şampiyonluklar inşallah bundan sonra bizimle gidecek” ifadelerini kullandı.

Geçen günlerde tartımını yaptırdıkları şampiyonun ağırlığının 2 ton olduğunu, şuan ki ağırlığının ise 2 tonun üzerine çıktığını anlatan Murat Kesen, “Şampiyon’un alıcılarını bekliyoruz. 35 bin lirayı veren Şampiyon’u götürür” diye konuştu.
 

Kurbanlıklar Pazara İniyor

Muş’ta yetiştirilen ve ağırlıkları yaklaşık birer ton dolayında olan 6 adet büyükbaş kurbanlık, sıkı bir pazarlığın ardından İstanbul’a götürülmek üzere satıldı.

Merkeze bağlı Harman köyünde besi çiftliği bulunan Hamdussena Karakaya isimli çiftçi, yetiştirdiği kurbanlıkları satışa çıkardı. Her birinin ağırlığı yaklaşık bir ton gelen kurbanlıklar, İstanbul’a götürülmek üzere satıldı.

Kurbanlıkları satın alan Kemal Arat, hayvanları İstanbul’a götüreceğini söyledi. 6 kurbanlık aldığını dile getiren Kemal Arat, “6 tane kurbanlığın çiftini 34 bin liraya aldım. Bunları İstanbul Üsküdar’a götüreceğim. Orada yeğenlerimle birlikte 8 adet çadır kiraladım. 60 bin lira verip yer aldım. Buradan topladığımız kurbanlıkları ortaya götürüp satacağız. Buradan aldığım kurbanlıkları 19-20 bin lira civarında satmam lazım ki zarar etmeyeyim. Aldığım hayvanlar içerisinde bir ton olan da var, 900 kilo olan da var” dedi.

Besi çiftliği sahibi Hamdussena Karakaya ise, Harman köyünde hayvan yetiştiriciliği yaptığını belirterek, “Kemal Arat kardeşimiz geldi ve yaptığımız pazarlık sonucu çiftini 34 bin liraya sattım. Sattığım hayvanların içerisinde ismi ‘Polat’ olan kurbanlık, yaklaşık bir ton gelmektedir. 950 kilogram gelen hayvanımız da var. Allah hayırlı etsin, bol kazançlar versin” diye konuştu.

Bakan Fakıbaba'dan Müjde

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kurban Bayramı’nda üreticinin de tüketicinin de fiyatlardan memnun olacağını söyledi.

Şanlıurfa’da çeşitli ziyaretlerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlıkla ilgili çalışmaların yapıldığını ancak bir fiyat telaffuz edemeyeceğini belirterek, “Fiyatın ne olacağı konusunda bir şey söylemem mümkün değil. İşi rakamlarla ifade etmem ama Fakıbaba olarak, samimi bir şekilde cumhurbaşkanımızın bana direktifi herkesin mutlu olabileceği, üreticinin, tüketicinin, esnafın, kasabın, sanayicinin, üretenin herkesin dengeyi bulabileceğimiz bir sistem bulacaksın dedi. Ben de emrin olur dedim ve arkadaşlarla birlikte onun için çalışıyoruz ama kurbanda fiyatlar böyle olacak, şöyle olacak demem bana göre doğru olmaz. Biraz beklemek lazım ama şunu söyleyebilirim, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak benden önceki bütün arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Bir bayrak teslim aldım. Amacım bu bayrağı en iyi şekilde, en hızlı şekilde benden sonra gelen arkadaşıma vermektir. Bu süreç içerisinde de Allah’ın izniyle takım olarak başta cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanlarımız, milletvekillerimiz, hep birlikte bu halkın daha mutlu, daha sağlıklı yaşayabilmesi için elimizden geleni yapacağız. Üreticinin de tüketicinin de mutlu olabileceği çalışmamız yapılıyor. Genelgelerimizde ne varsa uygulanır. Devlette devamlılık esastır. O devamlılıkta ne varsa onlar muhakkak uygulanır” ifadelerini kullandı.