Avrupa, son günlerde çiftçi protestoları ile çalkalanıyor.  Bir yandan çiftçiler yüksek maliyetler nedeniyle protestolar düzenlerken, diğer yandan AB yetişmiş iş gücü açığını kapatmak için başka ülkelerden mevsimlik tarım işçisi arayışına girdi.

TİGEM Tüm Borçlarını Sıfırladı! TİGEM Tüm Borçlarını Sıfırladı!

Mevsimlik tarım işçisi arayan ülkelerin başında Fransa yer alıyor. Fransa, ülkeye gelecek tarım işçilerine ayda 3 bin Euro maaş teklif ediliyor. Projeye Türkiye de dahil. Fransız Ulusal Meclisi Milletvekili Mohamed Laqhila, "Onların Fransa'ya gelmesini kolaylaştırmak için mevsimlik sözleşmeler yapmayı planlıyoruz." dedi. Avrupa'daki çiftçi eylemleri ise günlerdir devam ediyor. Fransa başta olmak üzere birçok ülkede tarım politikalarını protesto eden çiftçiler, yolları traktörlerle kapattı, ürünlerini yere döktü.

NOW Haber Anchorman'i Selçuk Tepeli, bu çelişkili durumu yerinde görmek için Avrupa'nın en büyük tarım fuarını ziyaret etti ve Fransa'daki işçilerle konuştu. Tepeli'nin haberi, Avrupa'daki tarım sektörünün karşı karşıya olduğu zorlukları ve çelişkileri gözler önüne seriyor.

Editör: Haber Merkezi