Su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması ve suyun verimli kullanımı amacıyla 31 Ocak’ta Emine Erdoğan himayesinde ve Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda “Su Verimliliği Seferberliği” başlatıldı.

Tokat DSYB Genel Kurulu’nda Büyük Yenilikler Duyuruldu! Tokat DSYB Genel Kurulu’nda Büyük Yenilikler Duyuruldu!

Bu doğrultuda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kentsel su verimliliği çalışmaları kapsamında “Su Verimli Kentler ve Belediye Su Kardeşliği Etkinliği" düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılımıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığında gerçekleştirilen programda, kentlerde bütüncül, verimli ve sürdürülebilir su yönetimi anlayışı değerlendirildi.

Bakanı Yumaklı, “Su kayıplarını en geç 2033 yılına kadar yüzde 25 oranına, 2050 yılına kadar yüzde 10 seviyesine kadar düşürülmesini hedefliyoruz” dedi.

Programda bir açılış konuşması gerçekleştiren Bakan Yumaklı, hayatın devamı, insanın refahı ve ekonomik kalkınma için, suyun vazgeçilmez olduğunu belirtti. İklim krizinin, su yönetiminin daha titizlikle yürütülmesini zorunlu kıldığını sözlerine ekleyen Yumaklı, “Akdeniz havzasındayız ve iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkelerden biri olacağız. Kuraklık, orman yangınları, sel ve taşkınlarla, iklim değişikliğini artık hayatımızın önemli bir parçası” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi