Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında, Ukrayna limanlarında demirli tahıl yüklü gemilerin ihracat yapması Rusya tarafından engellenmişti. Türkiye'nin liderliğinde "Tahıl Koridoru" çözümü ile sorun çözülmüştü. Gelinen aşamada ise Rusya çözümün süresini uzatmayınca buğday fiyatlarının artması bekleniyor.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Ekonomik Danışmanı ve Araştırma Direktörü Pierre-Olivier Gourinchas, Ukrayna'nın tahıllarını Karadeniz'deki limanlardan taşımasına izin veren anlaşmadan Rusya'nın çekilmesinin ardından küresel tahıl fiyatlarının yüzde 15'e kadar yükselebileceğini söyledi.

Gourinchas, IMF'nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun Temmuz 2023 sayısına ilişkin düzenlenen basın toplantısında, şu değerlendirmede bulundu:

Uygun Fiyatlı Et Satışı Uygulamasında Sona Geliniyor! Uygun Fiyatlı Et Satışı Uygulamasında Sona Geliniyor!

IMF'nin raporunda da Karadeniz Tahıl Girişimi'nin yakın zamanda askıya alınmasının endişe verici olduğu belirtilerek, bu tür olumsuz arz şoklarının, ülkeleri asimetrik olarak etkileyebileceği ve enflasyon beklentileri için farklı dinamikler, politika tepkilerinde bir farklılık ve daha fazla para birimi hareketi anlamına gelebileceği aktarıldı.