Ziyarette, lavanta üretimi, bal üretimi ve ürünlerinin nasıl işlediği hakkında bilgi veren Eser, lavanta bahçesini 2021 yılında 10 bin lavanta fidesi dikerek oluşturduğunu ve bu sene üçüncü hasadı gerçekleştirdiğini söyledi. Dekar başına 2 litre yağ elde ettiğini belirten Eser, aynı zamanda dönüm başına birer kovan yerleştirerek temmuz ayında sağım yaparak lavanta balı üretimi yaptığını kaydetti.

Eser, elde ettiği lavantayı katma değeri yüksek ürün haline getirerek yağ, sabun, krem, lavanta suyu, oda spreyi, lavanta kolonyası ve lavanta mumu olarak satış yaptığını ifade etti.

Bakan Yumaklı Duyurdu: Hijyen Kurallarına Uymayan O İşletme Kapatıldı! Bakan Yumaklı Duyurdu: Hijyen Kurallarına Uymayan O İşletme Kapatıldı!

Lavanta bahçesini inceleyen İl Müdürü Uzun, kadın çiftçinin girişimciliğine övgüde bulunarak, "Kadınlarımız artık her alanda olduğu gibi tarımda da girişimcilik örneği göstererek yetiştirip, üretip elde ettiği ürünleri ekonomiye kazandırarak kendi işinin patronu olması gelecek adına kadınlarımız için umut veriyor" dedi.

Editör: Haber Merkezi