Dünyayı Besleyen Emekçilere Sahip Çıkmalıyız! Dünyayı Besleyen Emekçilere Sahip Çıkmalıyız!

Anlaşma, Ukrayna'daki tahıl depolarından tahılın Karadeniz üzerinden ihraç edilmesini sağlıyordu. Ancak Rusya'nın anlaşmadan çekilmesi, tahılın ihraç edilmesini engelleyecek ve bu da fiyatların artmasına neden olacak.

Türkiye, tahıl ihtiyacının yaklaşık yarısını Ukrayna ve Rusya'dan ithal ediyor. Anlaşmanın feshi ile birlikte Türkiye’de buğday satış fiyatında yükseliş olacağı tahmin ediliyor.

Tahıl Koridoru Anlaşmasının sonlandırılması Türkiye’de hasat zamanına denk gelmesi ile birlikte buğday fiyatları yükselişe geçecek. Geçtiğimiz günlerde piyasada tonu 5 bin 500 TL arasında olan buğday şimdi 6 bin TL’nin üzerine çıktı. Yerli üretici anlaşmanın sonlandırılmasından memnun olurken önümüzde ki günlerde fiyatların daha da yükselmesi bekleniyor.

Dünya çapında da Türkiye’de olduğu gibi tahıl fiyatlarında artış yaşanacak. Ukrayna ve Rusya, dünya buğday üretiminin yaklaşık yüzde 30'unu sağlıyor. Anlaşmanın feshi, dünya çapında buğday arzının azalmasına neden olacak ve bu da fiyatların oldukça artmasına neden olacak.

Buğday fiyatlarındaki artış, dünya çapında gıda krizine neden olabileceği öngörülüyor. Gıda krizi, milyonlarca insanın açlık ve yoksulluğa ve sonrasında küresel bir diğer sorun göçe neden olabilir.