Haber: Muhammet OLUKLU 

Belirlenen esaslara göre, 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip manda veya damızlık sığır işletmesi kuran veya kapasitesini 50 başa çıkaran üreticiler, yüzde 70'i ayni, yüzde 30'u nakit olmak üzere 300 bin TL'ye kadar kredi imkanından yararlanabilecek.

Kararın getirdiği bu 50 baş sınırı, küçük aile işletimlerini adeta yok sayıyor

50 başın altında hayvanı olan, aile işletmesi olarak faaliyet gösteren bu üreticiler kredi imkanından faydalanamıyor ve bu durum onları büyük bir haksızlıkla karşı karşıya bırakıyor.

Hayvancılık Yapan Üreticilere Yüzde 70 Ek Destek Müjdesi! İşte Ayrıntılar Hayvancılık Yapan Üreticilere Yüzde 70 Ek Destek Müjdesi! İşte Ayrıntılar

Kredi imkanından mahrum kalan küçük işletmeler, yatırım yapamamaktan ve işletmelerini geliştirmekten geri kalacak.  Bu durum, üretimde verimliliğin düşmesine ve yine üretimde aksaklıklara yol açacak. Küçük işletmelerin kapanması, gıda arzında da dengesizliklere neden olarak tüketicileri de olumsuz etkileyecek.

Küçük işletmelerin yok olması, kırsal alanda işsizliğin artmasına ve göçün hızlanmasına da yol açabilir.

Tarım ve Orman Bakanlığı bu sorunun acilen çözüme kavuşturması ve 50 baş sınırı gibi ayrımcı uygulamalara son vermesi gerekiyor. Küçük işletmelerin de kredi imkanlarından faydalanabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması, hem tarımsal kalkınma hem de gıda güvenliği için hayati önem taşıyor.

Resmi Gazete’de tebliğ edilen bu karara göre, ülkede küçük aile işletmeleri bu uygulama ile bir nevi yok hükmünde sayılıyor. Bu karar zengin işletmelerini zenginleştiren, garip gureba olan aile işletmelerini ise yok sayan, kendi haline bırakan ve hayvancılığı bitiren bir uygulama olacaktır.