Dünya genelinde karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik çalışmalar devam ederken, Danimarka tarıma yönelik dünyanın ilk karbon vergisi uygulamasını duyurdu. Danimarka hükümetinin yeni önerisine göre, ülkede 2030 yılından itibaren hayvan yetiştiricilerinden inek, koyun ve domuz başına sera gazı salınımları için vergi alınacak.

Vergi Bakanı Jeppe Bruus, planın Kuzey Avrupa ülkesinin sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 70 oranında azaltmayı hedeflediğini belirterek, "2045 yılında iklim nötr olma yolunda büyük bir adım daha atacağız" dedi.

Danimarka'nın "dünyada tarıma gerçek bir CO2 vergisi getiren ilk ülke olacağını" vurgulayan Bruus, diğer ülkelerin de aynı uygulamayı takip etmesini umduğunu sözlerine ekledi. Anlaşma, Pazartesi günü geç saatlerde merkez sağ hükümet ile çiftçi, endüstri ve sendika temsilcileri arasında yapıldı.

Çiğ Süt Üretim Maliyeti Düştü: İşte Ayrıntılar! Çiğ Süt Üretim Maliyeti Düştü: İşte Ayrıntılar!

Danimarkalı hayvancılıkla uğraşan çiftçilerden 2030 yılında ton başına 300 kron (40,2 euro) karbondioksit eşdeğeri vergi alınması ve verginin 2035 yılında 750 krona (100,5 euro) çıkarılması bekleniyor. Ancak yüzde 60'lık gelir vergisi kesintisi nedeniyle ton başına gerçek maliyet 120 krondan (16 euro) başlayacak, 2035 yılına kadar ise 300 krona (40,2 euro) çıkacak.

Editör: Haber Merkezi