2019 yılında 186 ton olan bal ihracatı 2022 yılında 773 tona kadar yükseldi.

Uygun Fiyatlı Et Satışı Uygulamasında Sona Geliniyor! Uygun Fiyatlı Et Satışı Uygulamasında Sona Geliniyor!

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, arıcılık sektöründe söz sahibiyiz, "Ülkemiz dünyada arıcılık sektöründe söz sahibi bir ülkedir. Ülkemiz dünyada 8 milyonun üzerindeki kovan varlığı ile Hindistan ve Çin'den sonra üçüncü sırada yer alırken, 114 bin tonun üzerinde bal üretimi ile Çin'den sonra ikinci sırada yer almaktadır" dedi.

Ordu ilinden 2022 yılında 773 ton bal ihraç edildiğini belirten Yılmaz,” İlimizde özellikle bal paketleme tesisinin kurulması ile birlikte bal ihracatında her yıl artış meydana gelmiştir. Belçika, Almanya, Hollanda, İngiltere, ABD, BAE, Katar ve Kanada gibi ülkelere ilimizden bal ihracatı yapılmaktadır. İlimizde 2019 yılında 186 ton olarak gerçekleşen bal ihracatımız, yıllar itibariyle artarak 2022 yılında 773 tona yükselmiştir.” ifadesini kullandı.

Önümüzdeki dönemlerde Ordu’da bal ihracatının artacağını vurgulayan Yılmaz, arısütü, propolis, polen gibi ürünlerini üretimini arttırarak bu ürünlerinde ihracata dökeceğini vurguladı.