Sertifika dağıtım törenine Yığılca Kaymakamı Hüseyin Demirkol, Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, Yığılca Cumhuriyet Savcısı Berk Kurt, İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı şube müdürü Gülden Ak, İlçe müdürü Bünyamin Ali, Yığılca Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Yılgın, İğneler Köyü Muhtarı Selahattin Bulut, teknik personel ve üreticiler katıldı.

Düzce'de üreticilere bitkisel üretim konusunda organik tarımı teşvik etmek amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan “Düzce Organik Ürün Üretiyor, İstanbul Temiz Su Tüketiyor Projesi" hakkında törende konuşan İl müdürü Esra Uzun “Bu proje ilimiz Yığılca ilçesi İğneler Köyünde 50 Fındık üreticimizle yaklaşık 1250 dekar alanda gerçekleşmektedir. İlçemizde ilk defa organik tarım projesi uygulanmış ve organik tarım açısından iyi bir örnek teşkil etmiştir. Organik Tarım projemizde yer alan üreticilerimizin her birinin proje ile sertifikasyon hizmet alımı, toprak analizleri ile organik gübre ve ilaç ihtiyaçları karşılanmaktadır" dedi.

Bakan Yumaklı Açıkladı! Tarım Sektöründe Heyecanlandıran Gelişme! Bakan Yumaklı Açıkladı! Tarım Sektöründe Heyecanlandıran Gelişme!

Organik tarım sertifikasyon sisteminde yer alan üreticilere Bitkisel Üretim Desteklemeleri kapsamında destekleme ödemesi yapılmaktadır. Projede yer alan üreticilerimiz Organik Tarım yaptıkları için dönüm başına 180 TL destekleme ödemesini Geçiş-1 aşamasını geçtikten sonra alabileceklerdir. 2022 yılında Düzce İlinde toplam 254 işletme 7 bin 736 da alanda Organik Tarım desteğinden faydalanmıştır. Düzce'de 2022 yılı toplam organik tarım destekleme tutarı 438 bin 432 TL' dir.

Törende yapılan konuşmaların ardından sertifikalar toplantıya katılan protokol üyeleri tarafından üreticilere verildi.

Editör: Haber Merkezi