Orman Genel Müdürlüğü (OGM) envanterine dahil edilen yeni yangın söndürme uçağı ve helikopteri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle Ankara'da teslim edildi.

Hâlihazırda Orman Genel Müdürlüğü filosuna ait 22 uçak ve 9 helikopterden oluşan 31 hava aracının toplam bedeli ise 286 milyon dolara ulaştı.

Bugünkü törenle ayrıca, yangın yönetiminde önemli bir unsur olarak devreye sokulan 1 adet insanlı keşif uçağı da teslim alındı. Bu uçak tipi, dünyada ülkemiz ile birlikte sadece 5 ülkede kullanılmaktadır.

Bu yıl ilk defa yangın sezonunda kullanılacak söz konusu keşif uçağı, yangın tespiti, görüntü aktarımı gibi görevleri yerine getirebiliyor. Keşif uçağının bunun yanında, yapay zeka ile çalışan sensörleri vasıtasıyla sayısal veri toplayıp bunları haritalandırabilen yüksek teknolojili görev sistemleri özelliği de bulunuyor.

Yangınla mücadelede dev filo

Alınan yeni araçlar ile orman yangınlarıyla mücadelede Cumhuriyet tarihinin en güçlü hava filosu oluşturulmuş oldu. Bu yıl 75 helikopter, 21 uçak, 8 İHA olmak üzere toplam 104 hava aracıyla orman yangınlarına karşı etkin müdahale edilecek.

‘Geleceğe Nefes’ Kampanyası Ödüle Layık Görüldü! ‘Geleceğe Nefes’ Kampanyası Ödüle Layık Görüldü!

Orman yangınlarına müdahale eden Orman Genel Müdürlüğü hava güçlerinin 2000’li yılların başında 85 ton olan toplam su atma kapasitesi, bu yıl itibarıyla toplam 431 tona ulaştı. Önümüzdeki 5 yıl içinde, yangın söndürme filosu, ağırlıklı olarak yerli ve milli kaynaklardan temin edilecek 41 adet hava aracı ile daha da güçlendirilecek. Yerli ve milli Atak-2 helikopterinden dönüştürülerek üretilecek olan ve 4 ton su atma kapasitesine sahip 10 adet helikopter için de TUSAŞ ile 208 milyon dolarlık sözleşme imzalandı.

Son 21 yılda kara gücü 4 kat artırıldı

Orman yangınlarıyla mücadelede bu yıl 1.546 arazöz, 2 bin 456 ilk müdahale aracı ve diğer iş makineleriyle toplam 4 bin 981 kara aracı sahada olacak. Bu sayı 2002 yılında 1.107 iken 21 yılda 4 kat artırılmış oldu. Orman yangınlarıyla mücadelede 25 bin orman personeli ve 462 kişilik Orman Arama Kurtarma Timi de (ORKUT), kara gücünün asli aktörleri olarak görev yapacak.