Haber: Feyza Kaya 

Putin, Afrika ülkeleri temsilcilerini t.Petersburg’da topladı. Afrika ülkelerine ücretsiz tahıl sözü veren Putin, Mısır’ı Afrika hamlesinin merkez üssü yapacağını vurguladı.

Ukrayna savaşı yüzünden Batı ülkeleri ile ilişkileri bozulan ve Batı tarafından ambargoya uğrayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin’den sonra şimdi de Afrika ülkelerine hamle yaptı.

Lezzetin Türkiye Haritası: İşte Coğrafi İşaret Alan Ürünler! Lezzetin Türkiye Haritası: İşte Coğrafi İşaret Alan Ürünler!

Rusya’nın ikinci büyük şehri St. Petersburg’da dün başlayan Rusya-Afrika forumunda bir dizi temasta bulunan Rusya lideri, Afrika kıtası için Mısır merkezli bir tahıl programı uygulayacağını ilan etti. Putin forumda kıtlık çeken en az dört Afrika ülkesine 3-4 ay içerisinde hibe tahıl gönderme sözü verdi.

Forumun açılışında konuşma yapan Putin, Tahıl Koridoru anlaşmasının 17 Temmuz’da Rusya tarafından askıya alınmasından Batı’nın suçlu olduğunu öne sürdü. “Avrupa limanlarında bir yılı aşkındır bloke edilen 262 bin ton yapay gübre bekletiliyor. Anlaşmayı bu yüzden dondurduk” diyen Putin, “Batılı ülkeler Rus tahılı önündeki yaptırım engellerini kaldırmadı. Krizin yegâne sorumlusu Batı devletleridir” dedi.

Editör: Haber Merkezi