TMO Kabuklu Fındık Satışlarına Başlıyor! TMO Kabuklu Fındık Satışlarına Başlıyor!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “3 Boyutlu Ortamda Hava Kalitesi Değerlerinin Tespiti Yazılımı Hizmet Alımı Projesi” kapsamında elektronik karar destek araçlarına yeni bir ek getirdi. Bakan Mehmet Özhaseki, “Yeni Emisyon Tahmin ve Değerlendirme Sistemi (NEFES)” ile şehirlerin hava kalitesinin 3 boyutlu olarak tespit edildiğini duyurdu.

NEFES, geleceğin şehirlerine nefes aldıracak bir adım olarak ön plana çıkıyor. Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bu son teknoloji uygulama, şehirlerin hava kalitesini izlemek için kullanılıyor. Sanayi, ulaşım, orman yangınları, toz taşınımı gibi birçok etken göz önüne alınarak şehirlerin dijital ikizleri üzerinden hava kalitesi değerleri 3 boyutlu bir ortamda tespit ediliyor. Bu değerlerin analizi, hava kalitesindeki değişiklikleri incelemek ve gerekli iyileştirmeleri yapmak için kullanılıyor. İstanbul, Ankara, Kocaeli ve 59 ilde uygulanmaya başlanan NEFES projesi sayesinde insanlar, hava kalitesi durumunu anlık olarak takip edebiliyorlar. Bu proje, gelecekteki nesillere daha iyi bir çevre bırakma amacına hizmet ediyor.

Bakan Mehmet Özhaseki, sosyal medyadan yaptığı açıklamasında, “Yerli ve millî yazılımımız NEFES ile şehirlerimizin hava kalitesi değerlerini, dijital ikizleri üzerinden mahalle ölçeğinde, 5 metre seviyesinde tespit ediyoruz. NEFES’i, hava kalitesinin yönetiminde, kentsel dönüşüm projelerimizin yer seçiminde, iklim değişikliğine uyum faaliyetlerinde ve mekânsal planlama çalışmalarında kullanabiliyoruz. Şu anda 59 şehrimizde hayata geçirdiğimiz ve hava kalitesini 3 boyutlu ortamda tespit edebilen NEFES yazılımımızı, kısa sürede tüm illerimizde kullanacağız.” İfadelerini kullandı.