Reuters'ın haberine göre İtalya hükümeti, temel gıda fiyatlarının ulusal enflasyon oranının iki katından fazla artması üzerine Mayıs ayında bir kriz toplantısı düzenledi. Küresel buğday üretiminin son 22 yılın en düşük seviyesine inmesiyle birlikte İtalya'nın ünlü makarna üreticileri ana malzemeleri için Türkiye başta olmak üzere farklı tedarikçilere yöneldi.

Toronto'nun önde gelen gıda markalarından Continental Noodles, undan öğütülen 20 kilogramlık bir torba irmik ununun fiyatının temmuzda yüzde 24 artarak 19,15 dolara yükseldiğinde bir sorun olduğunu anladı. Şirket, İspanya ve Hindistan'daki rekolte düşüşlerinin ardından soslarda kullanılan domatesler için de daha fazla ödeme yapıyor.

Fiyatları dengede tutmaya çalışacağız

Continental'in sahiplerinden Vincent Liberatore, en büyük makarnalık buğday ihracatçısı olan Kanada'daki çiftçilerin hasatlarının kuraklık sonrası harap olması nedeniyle fiyatların daha da artmasından korkuyor. Liberatore, tüketicilerin ne kadar daha fazla ödeyeceğinin belirsiz olduğunu, işletmenin maliyetleri mümkün olduğunca dengelemeye çalışacağını söyledi.

Firmalar Türkiye’nin kapısını çaldı

Yerel mahsüldeki eksikliği tamamlamak için ithalata bel bağlayan İtalya'da bazı firmalar yeni tedarik kaynaklarına yöneliyor. Türkiye tam bu noktada İtalya için kritik bir öneme sahip. Piyasa tahminlerine göre Türkiye'nin bu sezon şimdiye kadarki makarnalık ihracat miktarı 300 bin metrik ton ve bu miktarın çoğu İtalya'ya gidiyor. Tüccarlar, Türkiye'nin her zamanki ithalatçı rolünü tersine çevirmek için bol hasat ve yüksek stoklardan yararlandığını söyledi. İhracatın 500 bin tona ve hükümetin ihracat onaylarına bağlı olarak 1 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Çiğ Süt Üretiminde Maliyet ve Fiyat Çıkmazı Devam Ediyor! Çiğ Süt Üretiminde Maliyet ve Fiyat Çıkmazı Devam Ediyor!

İspanya merkezli Northstar Brokerage'ın ortağı Philip Werle, Türkiye'den yapılan ihracatın Akdeniz ve Kuzey Amerika'da fiyatları düşürdüğünü, ancak Türkiye'de bir ya da iki ay içinde fiyatların yeniden yükselişe geçebileceğini söyledi.

Editör: Haber Merkezi