Kapak 120834

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Trakya'da 1.300 dönüm arazi kiraladıklarını, bu konumda büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapacaklarını açıkladı.

Bir televizyon programına konuk olan Aydın, "Trakya hayvancılıkta özel bir bölge... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Milli Emlak'tan arazi kiraladık. 1.300 dönüm yerde 20 bin büyükbaş kapasiteli bir yer kuruyoruz. Normal bir sığır yılda bir kez doğum yapıyor. Embrio transferiyle bu rakam 15-20'yi buluyor. Biz bu tesiste embrio transferiyle hayvan varlığını artıracağız. Erkek olanları da besi için kullanacağız. Uçtan uca bir tesis olacak. Hayvanların dışkısıyla da enerji üreteceğiz" şeklinde konuştu.

Aydın, yapmış oldukları hesaplamalara göre, tesisin GSYH'ye 200 milyon dolar, cari açığın düşmesine de 75 milyon dolar yıllık katkı sağlayacağını belirtti. Aydın, tesisin yanına akademi kurarak ziraat mühendisi ve veterinerlerin de yetişmelerine destek olacağının altını çizdi.

'ALDIĞIMIZ ÜRÜNLERİ İŞLEMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Tarımsal sanayinin önemine dikkat çeken Aydın, "Mesele sadece ilk ürünü yetiştirmek değil. Hayvancılık yapıyorsunuz, onu işleyecek sanayiniz de olmalı. Çeltik üretiyorsunuz onu pirince dönüştürecek sanayiniz olmalı. Aldığımız ürünleri işlemeye çalışıyoruz. Denizli'de Aynes'i satın almıştık. Bölgedeki üreticilerden süt alıp, peynir, yoğurt yapıyoruz. Yağda bir şirket alıyorduk. Ortaklar arasında sorunlar çıktı. Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi iştiraki Sivas Teknik Tarım A.Ş.'yi aldık. Uygun yatırımlara bakıyoruz" dedi.

'SAYIYI AZALTACAĞIZ'

Hüseyin Aydın, 3 bin market, bin 200 KoopBakkal olarak toplamda 4.200 şubede Tarım Kredi'nin satış yaptığını söyleyerek, "Rakiplerimiz gibi 10 bini bulmamız gerekiyor. Bunun için birkaç yıl var. Her ilde varız. Nüfusu 8 binden az olan yerlerde yem, ilaç, gübre satan Tarım Kredi Kooperatifleri'nin yerlerinde ürün satıyoruz. Uygun olan yerlere 100-120 ürünlük raflar koyduk. Ürünlerde bölgesel ve niteliksel segmentasyon yapacağız. Marketlerimizde 1.200 ürün oluyor. Sayıyı azaltacağız. En çok 400 ürün satılıyor. Bunlar da gıda ve temizlik ürünleri... 8 çeşit tuz değil de 4 çeşit tuz bulunduracağız" şeklinde konuştu.

'KAĞIT KULLANMAYACAĞIZ'

Tarım Kredi çevre standartlarına uygun, ekolojik, sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir market konseptine de yer vermeyi amaçlıyor. Aydın, "Ankara Beştepe'de bir tane açtık. Vatandaş teveccüh gösterdi. Arkadaşlarımız içeride neler yapılacağına bakıyorlar. Bunların sayısını çoğaltabiliriz. Burada her şey doğal, çevreye uyumlu ve geri dönüşümlü olacak. Kağıt kullanmayacağız" dedi.

'İKİNCİ KALİTE ÜRÜNLER' YER ALIYOR

Antalya Havalimanı'nda Gıda Zehirlenmesi: 42 Personel Hastaneye Kaldırıldı! Antalya Havalimanı'nda Gıda Zehirlenmesi: 42 Personel Hastaneye Kaldırıldı!

Kamuoyunda sık sık dile getirilen fiyatlarla ilgili eleştirilere de değinen Hüseyin Aydın, şu cümleleri kurdu: "Bazen 'diğer marketlerden pahalısınız' diyorlar. Biz en kaliteli malı, en uygun fiyata veriyoruz. 8 çeşit tuz var. Tuz fiyatını örnek verdiğinizde hangisini söylediniz? Ya da pirinç, mercimek fiyatını? TK markası taşıyan ürünler kaliteli. Bu ürünlerde toplam karlılık yüzde 2. Karlılıktan olabildiğince kaçınıyoruz. Her hafta fiyat kontrolü yapıyoruz, rakiplere de bakıyoruz. Fiyatları aşağı indirme konusunda çok başarılı olamamış olabiliriz ama fiyatları piyasada baskıladık. Şu anda Türkiye'deki bütün oyuncular, Tarım Kredi'nin bir ürüne ne etiketi koyduğuna bakıyor. Anadolu adında ikinci kalite

ürünlerin olduğu bir marka çıkardık. Elimizden gelen gayreti göstereceğiz." değerlendirmelerinde bulundu.