Tarım-ÜFE'de (2020=100), 2024 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 7,18 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,30 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,29 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 60,28 artış gerçekleşti.

Haber: Muhammet Oluklu

Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerde yüzde 6’lık Artış

Sektörlerde bir önceki aya göre, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 7,28 artış, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 5,25 artış ve balık ve diğer balıkçılık ürünleri; su ürünleri; balıkçılık için destekleyici hizmetlerde yüzde 5,93 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre, tek yıllık (uzun ömürlü olmayan) bitkisel ürünlerde yüzde 8,98 artış, çok yıllık (uzun ömürlü) bitkisel ürünlerde yüzde 2,55 artış ve canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 6,02 artış gerçekleşti.

TİGEM Tüm Borçlarını Sıfırladı! TİGEM Tüm Borçlarını Sıfırladı!

Sektör ve ana gruplara göre Tarım-ÜFE ve değişim oranları, Şubat 2024

Dünyada Gıda Fiyatları Düşüyor Türkiye’de Uçuyor!

Dünyada gıda fiyatları düşerken ülkemizde yetişilemez ve erişilmez hale geldi. Seçim nedeniyle girdi fiyatlarının baskılandığı gerçeğini de dikkate aldığımızda seçimden sonra gıdaya erişmede çok daha fazla zorlanacağımız görülüyor. Tarihte tarımın ilk  başladığı bu topraklarda gıdaya erişimi bu kadar zorlaştıran Tarım Bakanlığı yetkililerini bu başarılarından dolayı kutluyoruz!

Editör: Haber Merkezi