Ukrayna Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Bazı AB ülkeleri, Ukrayna'dan ürünlerin ithalatını yasaklayamaz. Bu nedenle söz konusu ülkelere yönelik Dünya Ticaret Örgütü nezdinde dava açıyoruz. Aynı zamanda, bu ülkelerin kısıtlamaları kaldıracağını ve mahkeme sürecinin uzun sürmeyeceğini umuyoruz. Dayanışmaya ve çiftçilerin çıkarlarının korunmasına ihtiyacımız var" denildi.

Ramazan Pidesi: Bir Lezzetin Tarihi Yolculuğu! Ramazan Pidesi: Bir Lezzetin Tarihi Yolculuğu!

AB Komisyonu, Ukrayna'dan AB'ye tahıl ve diğer gıda ürünlerinin ihracatına yönelik uygulanan kısıtlayıcı önlemlerin süresinin 15 Eylül'de sona erdiğini bildirmişti. Bu karar, AB'nin Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan'a Ukrayna'dan tahıl ithalatı konusundaki kısıtlamaları sona erdirdi.

Polonya, Macaristan, Slovakya ve Romanya, çiftçilerini korumak için Ukrayna tahılına yönelik kısıtlamaların uzatılmasını istiyor ve bu konuda AB Komisyonu'nun karar almaması halinde kısıtlamaları tek taraflı olarak uzatacaklarını açıklamışlardı.

Bu dava, Ukrayna'nın tarım ürünleri ihracatını koruma çabalarını yansıtırken, uluslararası ticaret ilişkilerinin önemli bir gündem maddesi haline gelmiş durumda.