Erdoğan’dan Çiftçiye Müjde! Erdoğan’dan Çiftçiye Müjde!

Geçen yılın Aralık ayına göre ise yüzde 21,29, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34,32 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 69,23 yükseldi. Ana gruplarda ise tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,71, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi ise yüzde 11,9 artış kaydetti. Geçen yılın aynı dönemine göre ise tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 29,17 artış gösterirken, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 76,25 yükseldi.

Alt gruplarda ise yıllık değişimler dikkat çekiyor. Yıllık Tarım-GFE'ye göre 4 alt grup daha düşük, 7 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık artışın az olduğu alt gruplar arasında gübre ve toprak geliştiriciler yüzde 2,26 artışla öne çıkarken, enerji ve yağlar yüzde 13,2 artışla sıralandı. Geçen yıla göre yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise veteriner harcamaları yüzde 95,89 artışla dikkat çekiyor, diğer mal ve hizmetler ise yüzde 89,23 artış kaydetti.

Aylık Tarım-GFE'ye göre ise 4 alt grup daha düşük, 7 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar arasında tarımsal ilaçlar yüzde 1,65 artışla bulunurken, tohum ve dikim materyali yüzde 2,28 artışla sıralandı. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar arasında enerji ve yağlar yüzde 23,76 artışla öne çıkıyor, veteriner harcamaları yüzde 18,8 artış kaydetti. Bir önceki aya göre azalış gösteren tek alt grup ise hayvan yemi yüzde 0,38 azalışla belirginleşti.