Bakan Şimşek’ten Tarıma Mesaj Var! Bakan Şimşek’ten Tarıma Mesaj Var!

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Güvenilir Ürün Platformu tarafından iki yıl önce başlatılan Tarım Varsa Hayat Var projesinin yeni toplantısı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Karacabey İşletmesi'nde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan TİGEM Genel Müdürü Dr. Hasan Gezginç, Gölmarmara'da kurulacak dünyanın en büyük organik tarım alanı hakkında bilgi verdi. Gezginç, "Gölmarmara'da tamamen kuruyan gölün çevresinde 50 bin dekar alanda organik tarım yapmak için çalışmalarımız sürüyor. Bu alan üzerinde 30 bin dekarda organik ürün ekeceğiz. Başta arpa, buğday ve ayçiçeği olmak üzere her türlü organik ürünü yetiştireceğiz. Hatta dünyada GDO'suz soya yok ama biz üreteceğiz. Dünyanın en büyük organik tarım işletmesini biz kuracağız" dedi.

Gezginç, TİGEM'in Türkiye'de tarım ve hayvancılığın garantisi olduğunu belirterek, "TİGEM işletmelerinde buğday, arpa, tritikale ve yulaf olmak üzere toplam 1 milyon 21 bin 401 dekar ekili alandan tüm zamanların en yüksek üretim rakamına ulaşarak toplam 392 bin ton hububat mahsulü elde edildi" diye konuştu.

Gezginç, Karacabey, Anadolu ve Sultansuyu işletmelerinde yetiştirilen toplam 245 elit ve koşu taylarının satışında da 104 milyon 493 bin 500 TL gelir elde edildiğini sözlerine ekledi.