TSÜAB (Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği)  Başkanı Yıldıray Gençer'in ev sahipliğinde Ankara Hakimevi Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen geleneksel iftar programında tohumculuk sektörünün önemli temsilcileri bir araya geldi.

Bakan Yumaklı’dan Tarımda Yapay Zeka Kullanımı İçin Güçlü Vurgu! Bakan Yumaklı’dan Tarımda Yapay Zeka Kullanımı İçin Güçlü Vurgu!

GDO'lu Tohumlar Yasak!

Gençer, basın toplantısında yaptığı konuşmada GDO'lu tohumların üretiminin ve ithalatının Türkiye'de yasak olduğunu vurguladı. Sadece hayvan yemi olarak kullanılacak mısır ve soya gibi bazı ürünlerin, izin verilen genleri taşımaları kaydıyla ithal edilebildiğini belirtti.

Türkiye Tohumda İhracatçı Ülke Konumuna Yükseldi

Gençer, Türkiye'nin sadece kendi tohumunu üretmekle kalmayıp tohum ihraç eden bir ülke konumuna yükseldiğini söyledi. Geçen yıl 326,8 milyon dolarlık tohum ihracatı yapıldığını ve 100'den fazla ülkeye tohum satışı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Hedef 2025'te Dünya Tohumculuk Kongresi'ne Ev Sahipliği Yapmak

Gençer, 2010 yılında yürürlüğe giren 5977 sayılı Biyogüvenlik Kanunu ile GDO'lu ürünlerin ithalatının ve üretiminin yasaklandığını hatırlatarak, şu ana kadar 400 yerel çeşidin gen bankalarına kazandırıldığını da sözlerine ekledi. İstanbul'un Mayıs 2025'te Dünya Tohumculuk Kongresi'ne ev sahipliği yapacağını ve küresel ölçekte 2 binin üzerinde tohumculuk sektörü paydaşının bu kongreye katılacağını ifade etti.

İftar Programına Katılım Yoğun Oldu

Gençer'in konuşmasının ardından başlayan iftar programına AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider de iştirak etti.

Whatsapp Image 2024 04 05 At 1.20.07 Am

Whatsapp Image 2024 04 05 At 1.20.06 Am