Bakan Yumaklı Açıkladı: 31 Milyar Dolar İhracat Geliri Elde Edildi! Bakan Yumaklı Açıkladı: 31 Milyar Dolar İhracat Geliri Elde Edildi!

Tarım-GFE'de 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 2,36, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde ise yüzde 4,31 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 35,80, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde ise yüzde 81,65 artış kaydedildi.

tüik kapak-1

Yıllık Tarım-GFE'ye göre 4 alt grup daha düşük, 7 alt grup ise daha yüksek değişim gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 14,35 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve yüzde 26,44 ile hayvan yemi oldu. Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 106,79 ile veteriner harcamaları ve yüzde 91,34 ile malzemeler oldu.

Aylık Tarım-GFE'ye göre 6 alt grup daha düşük, 5 alt grup ise daha yüksek değişim gösterdi. Bir önceki aya göre artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 0,91 ile hayvan yemi ve yüzde 1,24 ile tarımsal ilaçlar oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 7,75 ile tohum ve dikim materyali ve yüzde 5,21 ile malzemeler oldu.

Artışlar Üreticileri Etkiledi

Tarım-GFE'deki artışlar, tarımsal üretim maliyetlerini artırarak üreticileri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Artan maliyetler, üreticilerin üretim planlarını ve karlılıklarını olumsuz etkileyerek, ürünlerin tüketici fiyatlarına da yansıma riski taşıyor.