Şehirde 2 bin 406 dekar alanda örtüaltı domates üretimi yapılmakta. Bu üretimin 1250 dekarlık alanı Merkez İlçe ve köylerinde yapılmakta. Başta Deregümü Köyü olmak üzere Yakaören, Gelincik, Kuleönü, Büyükgökçeli ve Küçükgökçeli köylerinde örtüaltında domates yetiştiriciliği oldukça yaygın. Ayrıca Aksu İlçesi Karağı Köyü, Sütçüler İlçesi Çandır, Yeşilyurt, Şeyhler Köyü, Yalvaç İlçesi Çetince, Bahtiyar Köyü, Gelendost İlçesi Çaltı, Hacılar Köyü, Atabey İlçesi Harmanören, İslamköy ve Bayat Köyü'nde de örtüaltı domates yetiştiriciliği yapılmakta. Çeşit olarak genellikle Torry, Tybif ve Kratos çeşitleri kullanılmaktadır.

2022 TÜİK verilerine göre 2 bin 406 dekar alanda 39 bin 944 ton örtüaltında domates üretimi gerçekleştirildi. Üretimin büyük bölümü İstanbul, Ankara, İzmir illerine gönderilmekte olup ayrıca Romanya ve Ortadoğu ülkelerine ihracat gerçekleştirilmektedir.

Kırmızı Et Fiyatları Yükselişte! Karkas Kesim Fiyatları Kaç Lira Oldu? Kırmızı Et Fiyatları Yükselişte! Karkas Kesim Fiyatları Kaç Lira Oldu?

İl Müdürlüğü tarafından üreticilere her konuda teknik destek verilmekte. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından seralara Tuta Absoluta Tuzakları konulmakta olup bu tuzaklar rutin bir şekilde takip edilmektedir. Bu sayede üreticilere ilaçlama zamanları konusunda bilgi verilmektedir.

Editör: Haber Merkezi