‘Sektörümüzü Desteklemeye, Dünyada Söz Sahibi Olmaya Devam Edeceğiz’’

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci sosyal medya hesabında, Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla Türkiye’nin su ürünleri yetiştiricilik üretimi bakımından ilk sırada yer aldığını belirterek, “Sektörümüzü desteklemeye, dünyada da söz sahibi olmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, su ürünleri yetiştiriciliğine dair yaptığı açıklamada:

‘Sağlıklı beslenmede önemli bir protein kaynağı olan başta balık olmak üzere tüm su ürünleri üretiminde tür çeşitliliğinin ve üretim miktarının artırılması Tarım ve Orman Bakanlığının öncelikleri arasında yer alıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlıklı gelecek nesiller için en sağlıklı ürünlerimizden olan ve hem avcılık hem de yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünlerini halkın daha bol tüketebilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından sektörün mevcut durumu da dikkate alınarak her yıl yeni düzenlemeler yapılarak su ürünleri desteklemeleri uygulanıyor. Su Ürünleri Yetiştiriciliği desteklemeleri kapsamında 2003 yılından bugüne kadar sektöre toplam 1,64 milyar lira destekleme ödemesi yapıldı. 2022 yılı su ürünleri yetiştiriciliği kapsamında ise yetiştiricilik faaliyetinde bulunan üreticilere 119,34 milyon destekleme ödemesi gerçekleştirildi’ ifadelerine yer verildi.

2022 Yılında 1,7 Milyar Dolar İhracat Gerçekleşti

Su ürünleri üretimindeki artışa paralel olarak, ihracatta da artış yaşandığına dikkat çeken Bakanlık, ‘2016 yılında 145 bin ton olan ihracat, 2021’de 239 bin tona, 2022 yılında ise 252 bin tona ulaştı. Değer olarak ise 2021 yılında 1,37 milyar dolar olan su ürünleri ihracatı, 2022 yılında 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2022 yılında 103 farklı ülkeye su ürünleri ihracatı yapıldı ’açıklaması  

Tokat DSYB Genel Kurulu’nda Büyük Yenilikler Duyuruldu! Tokat DSYB Genel Kurulu’nda Büyük Yenilikler Duyuruldu!

ITQI Kalite Ödülü Aldı

Bakanlık, Türkiye’de su ürünleri yetiştiricilik ve işleme sektöründe kullanılan ileri teknoloji ve ürünlerinin sahip olduğu yüksek standartlar nedeni ile birçok firma, ulusal ve uluslararası nitelikte kalite yönetim sistemleri tarafından verilen sertifikasyon belgesi bulunduğunu belirtti. Açıklamada,  ‘’Ülkemizde su ürünleri yetiştiriciliği işletmelerinde yetiştirilen balıklar dünyanın en kaliteli balıkları seçilerek değişik yıllarda ITQI kalite ödülü aldı ’ifadesini kullandı.