Kraliyet Sofrasının Gözdesi Hasat İçin Gün Sayıyor! Kraliyet Sofrasının Gözdesi Hasat İçin Gün Sayıyor!

Yüz ölçümü 40 bin 83 kilometrekare olan Konya'da, 2 milyon 200 bin hektar tarım alanının 609 bin hektarında sulu tarım yapılıyor.

Türkiye'nin toplam tarımsal üretiminin yaklaşık yüzde 10'unu karşılayan kapalı bir havza yapısına sahip Konya Ovası'nda yer altı su kaynakları ise azalmaya devam ediyor.

Son zamanlarda ovada tarımsal sulama için açılan su kuyularının derinlikleri 400 ile 450 metreye ulaştı. Suya ulaşmak için bu kadar derine inilmesinin ovayı tehdit ettiğini belirten Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, "Bizim bölgemizde son 20 yıldır yer altı suları çekiliyor.

Ben 30 yıl öncesini iyi biliyorum. Buradaki su seviyeleri yaklaşık 8 ve 10 metreydi. Bu kuyular 30 veya 50 metre civarında kazılırdı. Bugüne geldiğimiz zaman çiftçilerimiz 400 metre, 420 metre, hatta kazabilse 500 metre de kazacaklar ama sondaj makineleri bunu yapamıyor. Kuyular derinleştikçe, su pompalarının derinliği arttıkça çiftçimizin üzerine büyük maliyet geliyor. 400 metre kuyu kazmak 3 milyon lira bir para harcaması gerekir. Ama o kuyudan su alamazsa parası boşa gitmiş olur. Tarlası da boşa gitmiş olur" dedi.

Yer altı sularının ulaşılamaz hale gelmesi durumunda ova topraklarının verimini kaybedeceğini kaydeden Kağnıcıoğlu, şunları söyledi:

"Yer altı suları hala çekilmeye devam ederse, Konya Ovası'nı kuraklık bekliyor. Eğer Konya Ovası'nda yer altı suları çekilir, çiftçi suyu çıkaramaz duruma gelirse Konya toprakları atıl olur. Burada ancak kangal dikeni yetişir. Yani çorak olan yerlerdeki otlar bitmeye başlar. Çiftçi de ne yapmış olur? Bu toprakları terk etmiş olur. Bunu yaşamamak için dış havzalardan bir an önce bu suyun bölgeye transferi yapılıp, çiftçimizin suyla buluşturması gerekiyor."

Editör: Haber Merkezi