Açıklamada, "Bu yıl 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü teması “büyük veya küçük hepsini sevin” olarak belirlendi. Günün amacı hayvanların refah ve sağlığına dikkat çekmek, yok olma tehlikesi altında olanlar konusunda duyarlılık oluşturmaktır. Ancak yapılan tüm bu etkinliklere karşın, maalesef küresel çapta hayvanlara eziyet ve hayvan refahı ihlalleri devam etmektedir" denildi.

Doğanın tahribi ile yaban hayvanları için artan ihlaller, ekonomik değeri olan hayvanların üretimi ve kesimine kadar olan süreçte refah ihlalleriyle devam ettiği belirtilen açıklamada, ev ve sahipsiz hayvanlar için değişen oranlarda eziyet ve kötü muamelelerin de sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada, "Dünya genelinde her yıl aralarında tavuk, domuz ve ineğin de bulunduğu 80 milyar hayvan yetiştiriliyor. Bu büyük sayıya suda yetiştirilen milyarlarca su hayvanı dahil değil. Milyarlarca çiftlik hayvanını beslemek için ihtiyaç duyulan ürünü yetiştirmek amacıyla yabani hayvanların yaşam alanları da yok ediliyor. En az 1,6 trilyon yabani hayvan moda, ilaç ve eğlence sektöründe kullanılıyor, aynı zamanda da kanunlara aykırı olarak evcilleştirilerek doğal yaşamından uzaklaştırılıyor" ifadeleri kullanıldı.

Benzin ve Motorine İndirim Geliyor! Benzin ve Motorine İndirim Geliyor!

Bu devasa sistemin yarattığı sorunların hayvanlar için daha büyük hak ihlallerine neden olduğu vurgulanan açıklamada, "Zaman geçirilmeden küresel ölçekte önlemler alınmazsa gezegenimizin geleceğine ilişkin kaygılarımızla yüzleşmek zorunda kalabiliriz" denildi.

Ülkemiz açısından bu sorunlara ek olarak sahipsiz hayvanlara ilişkin tartışmalar sürdüğü belirtilen açıklamada, "Özellikle son zamanlarda konu sağlıklı bir tartışma ortamından uzaklaşmış, adeta “hayvanları sevenler” ve “hayvanları sevmeyenler” cepheleri açılmıştır. Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak bilimsel gerçekleri dile getirmeyi sürdüreceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Konunun çözümüne ilişkin olarak yapılan hazırlıklarda meslek örgütünün ve belediyelerde çalışan tecrübeli veteriner hekimlerin görüşünün alınmamasının sahadaki gerçekle örtüşmeyeceği ve hayvan refahı ve toplumun beklentisini karşılamayacağı vurgulandı.

Açıklamada, "4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nün tüm türler için sorunların çözüldüğü ve beklentilerin karşılandığı bir sürece vesile olmasını diliyoruz" ifadelerine yer verildi.