Bayraktar, açıklamasında şunları ifade etti: "Limon üreticilerimiz önceki yıl ihracatta yaşanan kısıtlama ve don zararından sonra bu yılda gerçekleşen rekolte yüksekliğiyle fiyatın düşmesiyle mağdur oldu. Bu yıl erkenci çeşitte limon üreticisi perişan durumdadır. Girdi fiyatlarının yükselmesi ile artan üretim maliyetleri çiftçilerimizi zararına limon satar duruma getirdi."

Ayrıca Bayraktar, üretim planlamasının halen yapılamadığı tarım sektöründe, üreticilerin yüksek maliyetlerle limon bahçeleri kurduklarını ve her yıl yaşanan fiyat belirsizliğinin üreticileri zor durumda bıraktığını vurguladı.

Hangi Şehir Hastanesi İçin Yine Tarım Arazisi Feda Edilecek? Hangi Şehir Hastanesi İçin Yine Tarım Arazisi Feda Edilecek?

Fiyat düşüşlerinin sadece üreticileri etkilemediğini belirten Bayraktar, işçi bulma sorunlarına da dikkat çekti. Aynı döneme denk gelen hasat sezonları nedeniyle işçi bulma sorunlarının arttığını söyledi.

Türkiye'de limon üretiminin arttığına dikkat çeken Bayraktar, aynı zamanda Avrupa Birliği'nin kimyasal pestisitlerin kullanımını azaltma ve organik tarımı teşvik etme hedeflerinin çiftçileri olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti.

Son olarak Bayraktar, limon üreticilerine destek verilmesi, ihracatın teşvik edilmesi, üretim kontrollü bir şekilde yapılmasının sağlanması, tarım analiz ücretlerinin düşürülmesi, biyolojik ve biyoteknik mücadele desteklerinin artırılması, alan bazlı desteklemelerin yapılması ve devlet müdahalesinin gerektiği durumlarda yapılması gerektiğini belirtti.