Büyükşehir’den ‘’Fide Bizden Üretim Sizden’’ Projesi! Büyükşehir’den ‘’Fide Bizden Üretim Sizden’’ Projesi!

Üreticilerin girdi maliyetlerini azaltmanın amaçlandığı bu projede, üreticilerin örtüaltı sebze yetiştiriciliği yapması, ÇKS'ye kayıtlı olması, en az 500 m² ve üstü örtüaltı sebze alanına sahip olması şartları arandı. Toplamda 8 ilçede, 446 üreticiye, 846 dekar alanda kullanılmak üzere, 21.150 kg NPK Gübre desteği sağlandı. Proje bütçesi 699.895 TL olup, maliyetin tamamı Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı.

Bu destek ile verilen gübreler ile Alaçam, Atakum, Bafra, Canik, Çarşamba, Terme, Ondokuzmayıs ve Vezirköprü ilçelerindeki üreticilerin, yetiştiricilik süresince oluşan gider maliyetini düşürerek kar oranlarının artırılmasını sağlamak ve bu şekilde üreticinin refah seviyesinin yükseltilmesini sağlamak hedeflendiği belirtildi.

‘Herkesi doyduğu yerde doyurmak lazım’

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam Programda yaptığı konuşmada kırsal kesimlerde açılması planlanan okulların bölgede nüfusun artışına olumlu etki yaratacağına değinerek, “İlimizde toplamda 231 bin dekar alanda 1 milyon 49 bin ton sebze üretimimiz var.

Büyükşehir Belediyemize özellikle teşekkür ediyorum. Sebze ve meyve ile alakalı pek çok destekleri var. Aynı zamanda pazarlama ve coğrafi işaretlerle ilgili de çalışmaları var. Belediyenin yol, asfalt gibi çalışmalarının yanı sıra kırsal kalkınmanın arttırılması ile refah seviyesinin yükseltilmesiyle ilgili yapmış oldukları çalışmalarda birlikte mücadele ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Ankara Üniversitesi'nin ortaklaşa yürütmüş olduğu ve 2018 -2028 yıllarında 10 yıllık küçük aile işletmeciliğinin desteklenmesi ve onların gelir seviyesinin yükseltilmesi ile ilgili bir toplantı yaptık. Bu projeler aynı zamanda küçük aile işletmeciliğinin desteklenmesine yönelik. Sistemimizde kayıtlı toplamda 70 bin 800 çiftçi kardeşimiz var. Meyvecilikle bir çiftçiyi köyünde tutamayız ama mantar gibi devamlı içinde olduğu, meşgul olduğu sebze üretim işlerinde kişinin mutlaka kırsalda oturması gerekir. Herkesi doyduğu yerde doyurmamız lazım. Bizim görevimiz tüm çiftçilerimizin gelirlerini mutlak suretle artırmaktır. Geçimini orada sağlatabilmektir" ifadelerini kullandı.