Ulusal Süt Konseyi (USK) bugün, çiğ süt tavsiye fiyatının 22 Ocak'tan geçerli olmak üzere, üreticinin eline litre başına net 13,5 lira geçecek şekilde belirlenmesine karar verdi. Açıklanan çiğ süt fiyatına üreticiden tepki geldi.

Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (BDSYB) Başkanı Hasan Çetin, Ulusal Süt Konseyi’nin  açıkladığı fiyata sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı açıklamada tepki gösterdi.

Çetin, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

‘Bu fiyatlarla süt üretiminin devamlılığını sağlamak çok zor’

Şap Hastalığı İle Mücadelede Önemli Gelişme! Şap Hastalığı İle Mücadelede Önemli Gelişme!

‘’Bugün açıklanan süt fiyatları, üreticilerimizin ve üretimin yok sayıldığının açık bir göstergesidir. Son 1 ayda başta yem fiyatları olmak üzere giderlerimize gelen zamların hiç dikkate alınmadığı aşikardır. Bu sistemin içinde önerilen fiyatlarla süt üretiminin devamlılığını sağlamak çok zordur.

‘İşletmeler üretimden vazgeçip bu işi bırakacaktır’

Sürekli yaşadığımız bu kısır döngü içinde çaresizlikle tüm işletmelerimiz ya küçülmeye gidip ineklerini ve düvelerini kesecek ya da üretimden vazgeçip bu işi bırakacaktır. Üreticilerimiz yıllardır tüm zorluklarla edindiği tüm kazanımlarımdan vazgeçecektir. Maalesef ki istikrarın olmadığı sektörde yaşanacak üretim kayıplarının  sonuçları uzun vadede yine hepimizi  etkileyecektir.  Üreten ve tüketen hep kaybedecektir.

‘Sadece süt fiyatlarına baskı yapmakla enflasyonu düşüremeyiz’

1 Ocak itibari ile vergi artışlarına, maaşlara yapılan zamlara bakılınca süt fiyatına yapılan artış reel piyasa koşullarının çok altında tutulduğu gibi açıklama tarihi ile üreticin 22 günlük emeği bile heba edilmiştir. Üreticimiz yine emeğinin, alın terinin karşılığını alamamıştır. Bunlar da yetmez gibi açıklamada soğutma ve nakliye bedeli belirsizliğinin yarattığı karmaşa ile tüm üreticilerimiz her konuda çıkmaza itilmiştir. Sadece süt fiyatlarına baskı yapmakla enflasyonu düşüremeyiz. İvedilikle verilen hatadan dönülmesi biz üreticileri tekrar umutlandıracaktır.’’

Editör: Haber Merkezi