Trakya'da ayçiçeği üretimi uzun bir aradan sonra yeniden düşüşe geçti. Uzmanlar verim kayıplarının yüzde 50 veya daha fazla olmasını bekliyor. Özellikle sulanmayan alanlarda yüzde 70'e varan verim kayıpları rapor edilmiştir.

Yağmur Görmeyen Tarlalar

Edirne Ziraat Odası Başkanı olarak görev yapan Hüseyin Arabacı, kışların kurak geçtiğini ve koşulların mahsul verimini ciddi oranda etkilediğini söyledi. Arabacı, "Kışın yeterli yağış olsaydı verim daha iyi olurdu" dedi.

Tohum seçimi verimi etkiler

Gıda Denetimleri Yoğunlaştı, Milyonlarca Lira Ceza Kesildi! Gıda Denetimleri Yoğunlaştı, Milyonlarca Lira Ceza Kesildi!

Başkan Arabacı, tohumların, özellikle de yeni çeşitlerin bölgeye uyum sağlamadığını ve bu durumun rekoltenin düşmesine yol açtığını vurgularken erken ekim yapılan bölgelerde durumun daha olumlu olduğunu ifade etti.

Son yıllarda ayçiçek yağı fiyatları da hızla yükselmiş durumda. Uzmanlar, bu artışın özellikle pandemi döneminde stok yapılmasından kaynaklandığını öne sürüyorlar. Bugünlerde ayçiçek yağının litre fiyatı 43.75 lira ile 53.90 lira arasında değişiyor. Bu, bir ayçiçek yağı markasının beş litrelik ürününün son üç ay içindeki fiyat artışını gösteriyor: Haziran ayında 179.95 lira iken temmuzda 184.95 lira ve ağustos ayında 219.95 lira oldu.

Editör: Haber Merkezi