Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı TRT Haber canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu.

Gabar ’da petrol müjdesi!

Bakan Dönmez, Şırnak Gabar bölgesinde 3 yıla kadar 80 ila 100 kuyu açmayı planladıklarını söyledi. Bakan konuşmasında şunları kaydetti:

‘’Biz o bölgede çalışmaya 2018'de karar vermiştik. Daha önce o bölge şehit haberleriyle, gözyaşıyla anılıyordu. Mehmetçiğimizin son dönemdeki başarısı bizim o bölgede daha rahat çalışmamızı sağladı. Geçen sene Şehit Esma Çevik kuyusunu açıklamıştık. Bu da o bölgeye yakın bir yer. Orada 180 milyon varil vardı. Şimdi bu daha büyük. Şehit Aybüke Yalçın adını verdiğimiz kuyuda umutluyduk zaten. Ağır makinelerle çalışıyoruz. Sırtta, çantada gidecek makineler değil. Gitmeden önce yol açmamız gerekiyor. Bunlar tabi zaman alıyor. Kış gelince ara vermiştik. Martta imkân bulunca sondajı yapmaya başladık. Nisanda bu müjdeyi yakaladık.

Işıkhan Açıkladı: Esnek ve Uzaktan Çalışma Modeli Geliyor mu? Işıkhan Açıkladı: Esnek ve Uzaktan Çalışma Modeli Geliyor mu?

‘Önümüzde ki 20-25 yıl üretim yapılabilir’

3 yıla kadar 80 ila 100 kuyu açmayı planlıyoruz. İlk kuyudan elde edilen bilgiler sahadan 100 bin varil petrol alabileceğimiz yönünde. Biz geçtiğimiz yılı 65 bin varil ile kapattık. Ülke olarak 850 bin varil tüketimimiz var. Geçen sene iç ihtiyacımız yüzde 10'unu karşılıyor. İki saha da önümüzdeki 20-25 yıl üretim yapabilir. En kalitelisi en son keşfettiğimiz petrol oldu.

Pompaya her halükarda bu üretim arttıkça yansır. Elde edeceğimiz faydayı Hazine üzerinden denkleştirebilirsek yansıtabiliriz. Üretim arttıkça milletimize ve kurumlarımıza faydalı yansıyacak’’ dedi.