Toplantıda, ihracat rakamına değinen Bakan Kirişci, ‘“Türkiye 2002 yılında o gün için 2,8 milyar dolarlık bir ihracatı var ama bugün 30 milyar dolara geldik. 30 milyar dolar ne? Biz göreve geldiğimizde tüm Türkiye'nin sadece tarım değil bakın, Tüm Türkiye'nin o zaman tekstil, konfeksiyon bir numara, otomotiv vesaire diye gidiyordu. Tüm Türkiye'nin ihracat rakamı 36 milyar dolar, şimdi 2022 sonu itibarıyla tek başına tarım ve gıda ürünleri, ihracatı 30 milyar dolar. İnşallah hedefimiz bu yılsonu itibarıyla bu 36 milyar doları tek başına tarım sektöründe gerçekleştirmek."

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci aynı zamanda tarımsal destekleme rakamının 55.5 milyar mertebesinde olacağını duyurdu.

1 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor! 1 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor!

Tarım sektörünün büyümeye devam ettiğine işaret eden Kirişci, "Bu yıl tarımsal destekleme rakamımız inşallah 55.5 milyar mertebesinde olacak. Bu sadece tarımın destekleri, bakın 14.4 milyar lira tek başına Kırklareli'ne Tarım ve Orman Bakanlığı olarak tarım kısmında verdiğimiz destekler ve yatırımların tutarı." diye konuştu.

Tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu belirten Kirişci, üreticilerin çok daha fazlasını hak ettiğini dile getirdi.

Editör: Haber Merkezi