BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Çü Dongyü, Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü Cindy McCain ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Başkanı Alvaro Lario, Güney Sudan'a gerçekleştirdikleri üç günlük ziyaretin ardından ortak yazılı açıklama yaptı.

Ülkede derinleşen gıda krizini önlemek için acil eylem ve daha fazla yatırım çağrısı yapılan açıklamada, aşırı iklim olayları ve altyapı eksikliğinin Güney Sudan halkı üzerindeki yıkıcı etkisine dikkat çekildi. Güney Sudan'ın ciddi bir insani krizle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunulan açıklamada, gıda güvensizliği, iklim sorunları ve güvensizlikle mücadele için acil önlemler alınması gerektiği vurgulandı. Güney Sudan'daki çatışma, iklim değişikliği ve artan maliyetlerin dünyadaki en yüksek açlık seviyelerinden birine neden olduğu belirtilen açıklamada, sadece yemek dağıtmanın çözüm olmadığı ve Güney Sudan halkının umut, fırsat ve ekonomik kalkınma ile güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Gıda Ambalajında Plastik Maddeler Ve Malzemelerle İlgili Kurallar Belirlendi! Gıda Ambalajında Plastik Maddeler Ve Malzemelerle İlgili Kurallar Belirlendi!

Güney Sudan'ın tarım merkezi olma potansiyeline sahip olduğu ancak iklim krizi, zayıf tarım altyapısı, istikrarsızlıklar ve ekonomik sorunların bunun önüne geçtiği belirtilen açıklamada, uzun vadeli gıda güvenliği, dayanıklılık ve iklim uyumunu iyileştirecek yatırımlara ve kolaylaştırıcı politikalara acil ihtiyaç olduğu vurgulandı. Güney Sudan'da devam eden açlık krizine yanıt vermek, daha fazla olumsuzluktan kaçınmak ve gelecekteki krizleri hafifletmek için sürekli eyleme ihtiyaç olduğu belirtilen açıklamada, bu amaçla büyük yatırımlara ihtiyaç olduğu ifade edildi. BM gıda ajansları temsilcilerinin ziyaretinin, BM'nin 2023 Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu Raporu'nda Güney Sudan'da 2019'dan bu yana 120 milyondan fazla kişinin kronik yetersiz beslenmeden muzdarip olduğunun tespit edilmesinin ardından gerçekleştiği belirtildi.

Aşırı iklim olayları ve altyapı eksikliğinin Güney Sudan halkı üzerindeki yıkıcı etkisine yer verilen açıklamada, ülkede derinleşen gıda krizini önlemek için acil eylem ve daha fazla yatırım çağrısı yapıldı.

Açıklamada, gıda güvensizliği, iklim sorunları ve güvensizliğe yönelik acil önlem alınmadığı ve yatırım yapılmadığı takdirde Güney Sudan'ın ciddi bir insani krizle karşı karşıya kalacağı konusunda uyarıda bulunuldu.