Haber - Feyza Kaya

Görüntü - Halil Çelik

Peki, hepimiz merak ediyoruz böcekler yenilebilir mi? Bazı insanlar için bu sorunun cevabı evet olsa da büyük bir çoğunluk bu durumu tepki ile karşılayacaktır. Yemeğimizin içine bile yanlışlıkla böcek düşse o yemek bizim için artık yenilemez haldedir. Durum böyleyken bu hayvanların dolaplarımızda yiyeceklerimizin içinde hayal etmek kâbus gibi.

Dünyanın bir kısmı bu duruma pek de yabancı değil. Asya ve Afrika’nın çoğu yerinde ve hatta Güney ve Orta Amerika’da yaşayanlar, nesiller boyunca böcekleri yediler ve yemeye devam ediyorlar.

Kas Ağrıları Olanlar Dikkat! Bu Besinler Size İyi Gelecek Kas Ağrıları Olanlar Dikkat! Bu Besinler Size İyi Gelecek

Bazı uzmanlar, gelecekte et üretimi için yetersiz kalınıp ve insanların ihtiyacı olan proteini böceklerle karşılayabileceğini savunuyor. Onlara göre, büyük ve küçükbaş hayvanların tüketilmesi, karbon emisyonu ve tatlı su kaynaklarının yoğun kullanılması çevreye yük oluşturuyormuş.

Protein ihtiyacımızı karşılayacak olan böceklerin gıda krizinin çözüm yollarından biri olacağına inanılıyor.  Gıda olarak böceklere resmi onayı İsviçre Sağlık Bakanlığı verdi bile.

Onlar her ne kadar böcek yemenin çok faydalı olduğunu savunsa da bir taraftan sindirim sisteminde çok ciddi rahatsızlıklara neden olabileceği iddiaları da var.

Böcek yemenin ne kadar sağlıklı olduğuna dair yapılan provokasyonlar her ne kadar bize yakın gelecekte Kıtlık mı var korkusu yaşatsa da, bu gıdaları tüketmeye hazır olanlara şimdiden afiyet olsun…