Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının sona ermesinin ardından millete sesleniş konuşmasında çiftçinin uzun zamandır beklediği TMO’nun 2023 yılı buğday ve arpa taban alım fiyatını açıkladı.

‘Buğday Ton Başına 8 Bin 250 Arpa  7 Bin’

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti;

Hasat döneminin başladığını görüyoruz. Çiftçilerimize gereken desteği veriyoruz. Geçen ay başında yaş çay alım fiyatı açıkladık. Bugün de TMO 2023 buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik.

TMO alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira arpada 7 bin lira olarak kararlaştırdık. Bakanlığımız tarafından sisteme kayıtlı çiftçilerimize buğdayda ton başına bin lira arpa için ton başına 500 lira destek olarak verilecektir.

Bu fiyatlara ilave olarak bakanlığımız tarafından çiftçi kayıt sistemimize (ÇKS) kayıtlı tüm üreticilerimize buğday için ton başına 1000 lira, arpa için 500 lira hububat üretim primi verilecek. Ton başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira, arpada ise 7 bin 500 lira çiftçimizin eline geçecektir. Bir güzel haberimizde emeklilerimize olacak. İnşallah maaşları kurban bayramı öncesinde ödeyeceğiz. Asgari ücret konusunda da çalışmalarımız başlıyor'' dedi.

TAKEP Kapsamında Yüzlerce Üreticiye Tohum ve Gübre Desteği! TAKEP Kapsamında Yüzlerce Üreticiye Tohum ve Gübre Desteği!