Haber / Muhammet OLUKLU 

Dervişoğlu, "Millet koyunu çitlerden atlatırken, artık gece rüyasında bile göremezken Sayın Erdoğan tarım ve hayvancılıkta çağ atlamaktan bahsediyor. İYİ Parti olarak üç yıldır tarım ürünlerinin depolanmasında, bu işle ilgisi olmayan kişiler yüzünden hem fiyatların kontrolsüzce dalgalandığını hem de depolamanın sağlıksız yapıldığını söylüyoruz. Soğuk depo ve soğuk zincirden çiftçimizin daha fazla faydalanmasını sağlamalıyız." ifadelerini kullandı.

Dervişoğlu, yakın zamanda soğan ve patatesi mağaralarda depolayan çiftçilerin adeta terörist ilan edilerek enflasyonun baş sorumlusu olarak gösterildiğini hatırlatarak, "Ne oldu peki? Patates, soğan ucuzladı mı? Enflasyon düştü mü? Yiğidin muhtaçlığı bitti mi?" sorularını yöneltti.

Gıda Enflasyonu ve Gıda Terörü Eleştirisi

Konuşmasında gıda enflasyonu ile gıda terörünün el ele gittiğini belirten Dervişoğlu, "Hani doğum istatistiklerine bakıp, 'Varoluşsal bir tehdittir, felakettir' diyor ya Sayın Erdoğan… Böyle bir Türkiye’de 'Dünyaya üç çocuk getirin' diyecekseniz önce siz üç işi yapacaksınız! Birincisi: Gıda enflasyonunu düşüreceksiniz. İkincisi: Sokaklarda asayişi sağlayacaksınız! Üçüncüsü: Türk gençliğinin refahını artıracaksınız." şeklinde konuştu.

Dervişoğlu, tarım ürünlerini bir borsa yatırım aracı gibi görenler yüzünden Türkiye'deki buğdaydan habersiz buğday ithal eden bir TMO olduğunu ifade etti. Enflasyonun sebebini esnafta, üreticide ya da halk arasında aramamak gerektiğini belirterek, "Hayat pahalılığının yoksulluğun tek sebebi izlediğiniz yanlış ve akıl dışı politikalardır. Eğer bugün birileri haksız kazanç elde ediyorsa, sebebi izlediğiniz yanlış politikalardır. Bugün Türkiye dolara en yüksek faiz veren ülke ise sebebi izlediğiniz yanlış politikalardır." dedi.

Tarım Reformu ve Ekonomik İstikrar Vurgusu

Aydın’da Mustafa Savaş Rüzgarı! Aydın’da Mustafa Savaş Rüzgarı!

Başarılı bir istikrar programı izlemek için öncelikle tarım reformu yapılması gerektiğine dikkat çeken Dervişoğlu, "Ürün zincirlerinde oluşan simsar yapılanmayı kıracaksınız. Barınma ve gıda krizini çözmek için yeni bir kentleşme modeli ile köy ve kent dengesini yeniden sağlayacaksınız. Kayıt dışını azaltacaksınız. Asgari ücret döngüsünü kıracaksınız. Aksi halde ne diplomalı yoksullarımız, ne de bastonlu yoksullarımızın kaderi değişmez." şeklinde konuştu.

Gençlerin Umutsuzluğu ve Güvenlik Sorunları

Gençlerin gelecekten umudu kestiği için vize kuyruklarında beklediğini, çetelerin elini kolunu sallayarak gezdiği için sokakların güvensiz ve canların değersiz olduğunu belirten Dervişoğlu, tarımın katledildiği için de gıdanın pahalı olduğunu söyledi. Bu sebeplerle kimsenin evlenip aile kurmadığını ve nüfus artışının hızla düştüğünü vurguladı.

Dervişoğlu, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: "Bu sistemin çarkları ve dişlileri arasında ezilen ve eriyen bu asil millettir. Üç yanı deniz, dört bir yanı ova, bu zengin coğrafyanın varsıl vatanında fakir çocuklarız biz… Yoksul bir hayata zincirlenmişiz gibi, sanki bize yaşamak bahşedenler, bu düzene başını eğ, ve şükret diyorlar…"

Editör: Haber Merkezi