Patates Neden Depoda 4 Lira Markette 20 Lira ? Patates Neden Depoda 4 Lira Markette 20 Lira ?

Ayrancı Kaymakamlığı tarafından düzenlenen festivale, Karaman Valisi H. Engin Sarıibrahim, Karaman Milletvekilleri Av. Selman Oğuzhan Eser ve Osman Sağlam, KOP İdaresi Başkanı Murat Karakoyunlu, AK Parti İl Başkanı Murat Öztürk, İl Tarım ve Orman Müdürü Hatice Bulut ve diğer kurum amirleri katıldı.

Divle köyünde peynirlerin muhafaza edildiği obrukta yapılan program, duaların edilmesiyle başladı. Vali Sarıibrahim, Milletvekilleri Eser ve Sağlam, Kaymakam Ünlü, AK Parti İl Başkanı Öztürk ve İl Müdürü Bulut, açılış kurdelesini kesti.

Sezon açılışı sonrası festival, Ayrancı Barajı sulama birliği sahasında devam etti. Festivalde, yöresel ürünler tanıtıldı, yerel sanatçılar sahne aldı.

Vali Sarıibrahim, festival alanında incelemelerde bulundu. Ayrancı ilçemizin köyleri tarafından oluşturulan çadırları ziyaret eden Vali Sarıibrahim ve protokol üyeleri, vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Vali Sarıibrahim, festivalin hayırlı ve bereketli geçmesini diledi.

Peynirler 36 metre derinlikteki obrukta olgunlaşıyor

Divle Obruk Peyniri, Ayrancı ilçesinin Divle köyünde doğal ortamda üretiliyor. Yöresel keçi sütünden yapılan peynir, 36 metre derinlikteki ve 250 metre uzunluğundaki obrukta olgunlaştırılıyor. Obrukta bulunan doğal mikroorganizmalar peynire kendine özgü lezzetini veriyor.

Divle Obruk Peyniri, coğrafi işaretli ürünler arasında yer alıyor. Peynir, Türkiye'nin yanı sıra yurt dışında da büyük ilgi görüyor.