ESK tarafından yapılan açıklamada, şeffaf bir şekilde yürütülen piyasa regülasyon faaliyetlerine yönelik olarak Özgür Karabat tarafından ortaya atılan asılsız ve gerçek dışı iddiaların üzerine bu açıklamanın yapıldığı vurgulandı. Kurumun, kırmızı et piyasalarında manipülatif fiyat artışlarını önlemek amacıyla dengeli bir şekilde piyasa ihtiyacına göre ithalat yaptığı belirtildi. Ayrıca, çiftçi maliyetlerine uygun fiyat politikası benimseyerek hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumaya özen gösterildiği ifade edildi.

ESK'nın yurt dışı alımlarının AB'deki kurumsal kesimhanelerden teklifler alınarak, mevzuatlara uygun bir şekilde, rekabet ve fırsat eşitliği çerçevesinde ihale usulü ile gerçekleştirildiği vurgulandı. Canlı hayvan alımlarında ise üreticilerden veya birlik ve kooperatiflerden gelen en avantajlı tekliflerin değerlendirildiği belirtildi.

Beklenen Oldu: Çiğ Süt Üretiminde Kritik Gerileme! Beklenen Oldu: Çiğ Süt Üretiminde Kritik Gerileme!

Ayrıca, piyasaya sunulan canlı hayvanlar ve karkas etlerle ilgili başvuru usul ve esaslarının ESK'nın internet sitesinde yayınlandığı ve gelen başvuruların tamamının oluşturulan bir komisyon tarafından değerlendirildiği ifade edildi. Satışa sunulan canlı hayvanlar ve karkas etlerin, başvuru yapan firmalara eşit miktarda ve peşin ödeme ile satıldığı belirtildi.

ESK tarafından yapılan hassas değerlendirmeler sonucunda kamu zararının söz konusu olmadığı vurgulandı. Bu açıklama ile ESK, Özgür Karabat'ın iddialarını yanıtlamış ve kurumun piyasa düzenlemelerini ve fiyat politikasını açıklamış oldu.