Et Fiyatları Düşecek mi? İthal Danalar Üreticilere Teslim Edilmeye Başlandı! Et Fiyatları Düşecek mi? İthal Danalar Üreticilere Teslim Edilmeye Başlandı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Uzman Eller Projesi" ile kırsal alanda yaşayan ve yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokulları ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun olan genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak; bitkisel üretim, hayvancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği destekleyerek bu faaliyetlerin eğitimli kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini arttırmak, ülkemize kırsal alanda tarımsal üretim yapan işletmelere örnek, kendi işini yapabilen ve istihdam imkânı ortaya koyabilen sürdürülebilir gelir getirici yatırımlar kazandırmak amacıyla yürütülen projede hibe tutarı 250 bin TL'ye çıkarıldı.

Proje kapsamında söz konusu bölüm mezunu ve projesi hibe almaya hak kazanan Eskişehirli 18 yatırımcı ile sözleşme imzalandı.

Proje kapsamında Eskişehir, Odunpazarı ilçesi Harmandalı Mahallesinden Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Gıda Teknolojisi bölümünden mezun yatırımcı 48 Merinos Koyun ve 2 Koç, Yine Beylikova İlçesi, Yalınlı Mahallesinden Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı bölümünden mezun yatırımcı 3 Adet Simental ırkı gebe düvelerini teslim aldı.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerinin yerinde kontrolleri yapılarak yetiştiricilik konusunda bilgilendirmeler yapıldı ve hibe ödemesi için gerekli çalışmalar tamamlandı.