Özkan; “Piyasada 45 TL’den başlayarak 290 TL’ye kadar hurma fiyatları değişkenlik gösteriyor”. Dedi.  Her bütçeye hitap edebilecek hurma çeşitliliğini bulabileceğimiz gibi hurmanın bilmeyen yönlerini de Özkan anlattı.

2023 Yılında Hurma Fiyatları Zamlandı mı?

Her sene hurma fiyatları değişkenlik gösteriyor bu değişkenlikte ithal bir ürün olduğu için dövize indeksli bir yükselme var önceki seneye göre fiyatlar arttı. Piyasada deprem zamanında gördük, pandemi zamanında gördük fırsatçılar ülkede çoğalıyor bizim fiyatlarımız geçen seneye oranla yüzde 20 yüzde 25 civarlarında artış oldu. Herkes hurmaya ulaşabilişin diye fiyatlar makul düzeyde olsun biz çok fazla zam yansıtmadık. Ancak piyasanın genelinde yüzde 50 yüzde 60 artış söz konusu oldu.

Hurma Fiyatları Kaç TL’den Başlıyor?

DSÖ’den Alkol ve Tatlandırılmış İçecekler İçin Yüksek Vergi Çağrısı! DSÖ’den Alkol ve Tatlandırılmış İçecekler İçin Yüksek Vergi Çağrısı!

IMG_0014

En uygun dediğimiz hurma 45 TL den başlar. Bu sene yani yenilenebilir hurmadan bahsediyorum işlenmiş çok daha uygun fiyatlara 20 lira 10 liraya kadar hurma mevcut. Ancak bunların yenmesi çok hoş ve sağlıklı değil daha önceki yılların ürünü olup işlenmiş oluyor. Yenilenebilir dediğimiz hurma en az 45 TL’den başlar kilosu aşağı yukarı 290 TL ye kadar çıkar.

Yenilenebilir Hurmayı Nasıl Anlarız?

IMG_0008

Yenilenebilir hurmayı ilk başta görsel olarak anlayabiliriz. Parlaklık olmayacak, yıkanmışlık veya herhangi bir şerbetli suya batırılmış tadında hafif ekşime olmayacak. Satıcıya güvenmeniz gerekiyor ikincisi hurmanın üstündeki tozu olması gerekiyor. Özellikle söylüyoruz hurmanın üstünde beyaz bir toz olur o hurmanın zırhıdır herhangi bir bakteriden sağlığı etkileyecek bakterilerden o toz hurmayı muhafaza ediyor ve koruyor yıkanmış veya işlenmiş hiçbir hurma tüketmeyin alçakları yere şunu sorabilirler yeni ürün mü eski ürün mü özellikle bunu belirterek sorursa güvenli olur.

Hurma Yemeden Önce Yıkanır mı?

Hurma normalde yıkanmadan yenilenebilir bir meyvedir. Dış kabuğunun özelliği aynı insan avuç arası gibi mikrop tutmayan antibaktiryal bir zarı olur. Vücutta zararlı olan bir bakteri hurmanın üzerinde tutulamıyor bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek biz hurmayı tüketilmeden önce yıkanacaksa yıkanmasını tercih ediyoruz. Onuda her hurma için değil üzerlerinde hurma toplandığında dönemde çöl fırtınası çöl olabiliyor bakarak yıkayabilirler yiyeceği adet kadar yıkasınlar üzerinde aşırı derecede kum veya taş olursa yıkıyabilirler yani yıkamadan da tüketilebilir bir meyvedir. Yıkayarak koyarlarsa alfotoksin üretir hurma faydasından fazla zarara dokunuyor hurma yıkanmadan muhafaza edilmesi gerekiyor. Güneş veya ısıya yakın bir yerde muhafaza yapılmaması gerekiyor dolabın sebzeliğinde veya evlerde kiler gibi oda sıcaklığında muhafaza edebilirler cam da veya karton kutuda olması lazım hurma yenilebilir yaş bir gıdadır yaş gıda olduğu için plastik ambalajlarda mika türü ambalajlarda fazla sağlıklı olmayıp biz önermiyoruz ya cam bir kavanoz da hava almayacak şekilde veya gıdaya uygun kartonlarda karton kutularda muhafaza edebilirler.

Sağlıklı bir insan günde kaç adet hurma yiyebilir?

IMG_0028

Şeker hastalarının yediği miktar günlük değişiyor. Şeker hastası olmayıp sağlıklı bir bireyin yiyeceği miktar değişebiliyor. Şeker hastaları şeker oranı düşük meyveler var hurma cinslerinde günde aşağı yukarı 3,4 tane tüketebilirler sağlıklı bir bireyde günde 7 fakat tekli sayılarda yemek daha mantıklı günde bir öğünde 1-3-5 gibi yiyebilir önümüz ramazan Arap ülkelerin genelinde hurma meyvesi sahurda tüketilir iftarda hurmayı fazla açmazlar hurma tüketimi olmaz genellikle sahurda tüketilir gün içerisinde sağlıklı bir oruç tutmak için bizde mutmin mertebede sahurda tüketilmesini öneriyoruz.

Editör: Haber Merkezi