Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi işbirliği kapsamında, Yenişehir ilçesi Alpu Mahallesi'nde bir kanatlı hayvan işletmesini ziyaret edildi. Ziyarette, öğrencilere kanatlı hayvan hastalıkları, hastalıklarla mücadele yolları ve olası hastalık durumunda numune alımı yöntemleri hakkında uygulamalı olarak bilgi verildi.

Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesinde görevli Prof. Dr. Hasan İçen, Prof. Dr. Nihat Özyurtlu ve Dr. Öğretim Görevlisi Nurdan Karacan Sever tarafından öğrencilere kanatlı hayvan hastalıkları hakkında bilgi verildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimler ise etlik ve yumurtacı kanatlı işletmelerinde bulunması gereken biyogüvenlik kuralları hakkında bilgi verdi.

Yapılan saha çalışmasında, yıl boyu yapılan kanatlı hayvan survey çalışmaları da uygulamalı olarak anlatıldı.

Böcek Larvalarından Balık ve Tavuk Yemi Üretilecek! Böcek Larvalarından Balık ve Tavuk Yemi Üretilecek!

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi arasında yapılan iş birliği protokolü çerçevesinde çalışmalar devam edecek.

Amaç, Kanatlı Hayvan Hastalıklarının Önlenmesi

Yapılan saha çalışmasının amacı, kanatlı hayvan hastalıklarının önlenmesi ve bu konuda farkındalık oluşturulması olarak açıklandı. Çalışma kapsamında öğrencilere, kanatlı hayvan hastalıklarının belirtileri, bu hastalıklarla mücadele yolları ve olası hastalık durumunda numune alımı yöntemleri hakkında uygulamalı olarak bilgi verildi.