Bütün bunların sonucu olarak meyvelerin dökülmesine, ağaçta kalabilen kurtlu meyvelerin ise niteliğinin bozulmasına ve dolayısıyla elmanın piyasadaki değerinin düşmesine neden olmaktadır. Mücadele yapılmayan bahçelerdeki zarar % 60-100'lere kadar varabilmektedir. Ülkemizde elma üretim bölgelerinin her yerinde bulunmaktadır.

Zararlıda mücadele zamanının gelmesi dolayısıyla bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Nail Kırmacı: “Elma İç kurdu, başta elma olmak üzere pek çok meyve ağaçlarının en önemli zararlılarından olup Ülkemizde elmanın üretildiği hemen her yerde görülmektedir. Etkilediği bahçelerde yüksek gelir ve ürün kaybına yol açan zararlıda, mücadele kültürel önlemler ve kimyasal mücadele şeklinde olmaktadır. Kültürel mücadelede;

- Öncelikle elma bahçelerinin, zararlının bir diğer konukçusu olan armut, ayva ve ceviz gibi meyve ağaçları ile karışık olarak kurulmamasına özen gösterilmesi,

- Elma ağaçlarının altına dökülen meyvelerin toplanıp uzaklaştırılması,

- Ambalaj ve depolama yerlerinin elma bahçelerinin kenarlarına kurulmaması,

İklim Değişikliğinin Mahsul Üzerinde Etkileri Nelerdir? İklim Değişikliğinin Mahsul Üzerinde Etkileri Nelerdir?

- Bahçenin sürümüne özen gösterilmesi,

- Ve ağaç gövdelerine haziran ayı başlarında oluklu mukavvadan tuzak bantlar sarılarak, bunlara gelen larvaların haftalık kontrollerle imha edilmesi gibi hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kimyasal Mücadelede ise; hedef her döle ait larva çıkışı süresince ağaçları ilaçlı bulundurarak yumurtadan çıkan larvaları meyve içine girmeden önce öldürmektir. Bunun için kışlayan ve yazlık döllerin ergin çıkış ve uçuş süresi ile yumurtaların bırakılması ve açılışlarının izlenmesi gerekir.’’ ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi