Saçlarımızın sağlıklı görünmesi ve dökülmemesi için hazırlanan yüzlerce çeşit şampuan ve kremler vardır. Fakat doğal bitkiler eski dönemlerde olduğu gibi günümüzde de saç bakımında oldukça etkilidir.

Aloe Vera

Aloe Vera jelinin düzenli olarak kullanılması saçın pH değerini korunmasını yardımcı olur. Ayrıca kafa derisinin tıkalı gözeneklerinin açılmasına ve saç köklerinin büyümesine fayda sağlar.

Lavanta

Lavanta saç büyümesine katkı sağlar ve ayrıca kelliği azaltmaya yardımcı olur. Lavanta yağı, saç derisinde ki dolaşımı uyarır, yeni saç büyümesini güçlendirir ve saç derisinin doğal yağ üretimini dengelemeye yardımcı olur. Lavanta, birçok saç derisi durumu için etkili bir çare olduğu için saç dökülmesini tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca doğal bir böcek kovucu görevi görür ve bu nedenle saçları pire ve baş bitlerine karşı koruyabilir.

Ebegümeci

Ebegümeci, saç derisinin ve saçın genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlar ve vitaminlerle doludur. Aynı zamanda sağlıklı saç büyümesini engelleyebilen kepek için çok etkili bir tedavi yöntemidir.

Gül yaprakları

Gül Yapraklarını kaynayan suya ekleyerek ve durulayarak, saçları canlandırmak ve yeni büyümeyi desteklemek için kullanılabilirler. Saça sağlıklı bir parlaklık kazandırmak için de kullanılabilirler. Gül Yaprakları antiseptik özelliklere sahiptir ve bu nedenle kafa derisi tahrişlerini tedavi etmek için kullanılır.

Nane

Nane yağı ayrıca saç dökülmesini tedavi etmek ve insanlarda saç büyümesini iyileştirmek için çok eski bir bitkisel ilaçtır. Saç köklerinin büyümesini iyileştirmeye yardımcı olacak ve böylece saç büyümesini teşvik edecektir. Saç derisinin kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca saç köklerini kafa derisine bağlar.

Oruç Tutmanın Bilimsel Faydaları ! Araştırmalar Ne Diyor? Oruç Tutmanın Bilimsel Faydaları ! Araştırmalar Ne Diyor?